Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak praktycznie zagospodarować przestrzeń w łazience?

2017-06-13
Urządzając łazienkę, pamiętać powinniśmy nie tylko o jej walorach estetycznych, lecz również (a może nawet przede wszystkim), o jej funkcjonalności. Wnętrze nieprawidłowo rozplanowane może bowiem znacząco utrudniać nam oraz naszym domownikom codzienne korzystanie z niej. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować podczas planowania rozkładu tego typu pomieszczenia?

Na samym początku zastanówmy się jakie sprzęty powinny się tam znaleźć. Uwzględnić należy tutaj jednak rozmiar naszej toalety – w przypadku łazienki o niewielkim metrażu dużą wannę z hydromasażem zastąpić będziemy musieli kabiną prysznicową. Rozważmy także kształt naszej umywalki – czy ma być ona kwadratowa czy okrągła, duża czy mała, podwójna czy narożna? Podobną decyzję podjąć musimy także w odniesieniu do pralki – może być ona bowiem ładowana od przodu lub od góry.

Nie zapominajmy oczywiście o pozostawieniu wolnej przestrzeni przy rozplanowanych urządzeniach. Jeżeli umywalka będzie nam służyć wyłącznie do mycia rąk, wystarczająca będzie wolna przestrzeń przed nią o wymiarach 50 na 50 centymetrów. Gdy natomiast mamy małe dziecko, które potrzebuje naszej pomocy przy myciu, przestrzeń tą należy odpowiednio zwiększyć. Umywalkę przeważnie wiesza się na wysokości od 75 do 80 centymetrów.

Aby wygodne było natomiast korzystanie z wanny, niezbędna będzie przestrzeń o wymiarach 70 na 100 centymetrów. Jej baterię umieścić powinno się na wysokości 75 centymetrów od podłogi. Jeżeli chodzi natomiast o kabinę prysznicową, niezbędne będzie tutaj miejsce 70 na 90 centymetrów i montaż baterii 180 centymetrów od podłogi. Przed sedesem potrzebna będzie przestrzeń 80 na 85 centymetrów, a zawiesić należy go na wysokości 40 centymetrów od podłogi.

Równie ważna jest wysokość na jakiej umieścimy lustro – powinno zostać ono zawieszone tak, by korzystanie z niego było możliwe dla całej rodziny, a nie tylko dla najwyższego czy najniższego jej członka. Pamiętajmy również o zaplanowaniu miejsca na wieszaki, na których wieszać będziemy ręczniki do ciała, mały ręcznik do rąk oraz szlafrok. Przy sedesie znaleźć powinno się miejsce na papier toaletowy, przy umywalce natomiast – na szczoteczki i pastę do zębów oraz mydło.
pixel