Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaplanować remont łazienki?

2017-05-29
Jak zaplanować remont łazienki?
Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu, a funkcjonowanie bez niej wydaje się niemożliwe. Co kilkanaście-kilkadziesiąt lat konieczny jest jednak zwykle gruntowny remont, którego przeprowadzenie wymaga wielu przygotowań. Zobaczmy zatem jak zaplanować remont łazienki krok po kroku.

Remont łazienki - od czego zacząć?

Pierwsze pytanie, które koniecznie musimy sobie zadać zanim tak naprawdę zaczniemy planować remont łazienki, dotyczy zakresu prac remontowych. Inaczej bowiem będziemy przygotowywać się do niewielkiego remontu, który można nawet nazwać delikatnym liftingiem (np. wymiana muszli klozetowej, umywalki czy baterii łazienkowych), a inaczej do generalnego remontu, z kuciem płytek i wymianą całej ceramiki i armatury włącznie. Dzisiaj zajmiemy się tym drugim przypadkiem, bo to właśnie gruntowny remont łazienki wymaga większych przygotowań i planów.

Zmiana wystroju czy funkcjonalności?

Skoro już wiemy, że w planie jest gruntowny remont, to trzeba sobie zadać pytanie, czy pasuje nam układ funkcjonalny wnętrza, który mieliśmy do tej pory. Koniecznie trzeba się zastanowić, czy każde z urządzeń stoi w najlepszym dla siebie miejscu, czy też jednak dobrze byłoby dokonać jakichś zmian. Może warto zamienić małą wannę na duży prysznic albo zmienić miejsce toalety z umywalką? Czasem takie z pozoru niewielkie zmiany mogą znacznie poprawić komfort korzystania z łazienki, choć wcześniej, gdy się nad tym nie zastanawialiśmy, zupełnie nie widzieliśmy żadnych niedogodności.

Takie zmiany w układzie koniecznie trzeba konsultować z hydraulikiem, zwłaszcza gdy przeprowadzamy remont łazienki w bloku. Niektóre zmiany mogą być bowiem niemożliwe do przeprowadzenia z technicznego punktu widzenia. Warto również skorzystać z usług architekta wnętrz, który doradzi, jak funkcjonalnie zaplanować łazienkę, a przy okazji będzie wiedział, czy realizacja takiego pomysłu będzie możliwa z technicznego punktu widzenia.

Remont łazienki – wybór konkretnych rozwiązań.

Określenie układu funkcjonalnego to jedno, a drugie to wybór konkretnych rozwiązań. Podejmując decyzję o wymianie wanny na prysznic musimy sobie zadać szereg kolejnych pytań. M.in. dotyczących tego, czy ma to być kabina prysznicowa czy kabina typu walk in. Do tej drugiej przyda się odwodnienie liniowe, które świetnie można wkomponować w posadzkę. Wymaga to jednak odpowiedniej instalacji, dlatego trzeba to zaplanować wcześniej, by wykonać podejście z rur kanalizacyjnych, zanim na podłodze zostaną położone płytki.
Przy okazji prysznica pojawi się również pytanie dotyczące baterii. Trzeba będzie się zastanowić, czy lepsza będzie tradycyjna bateria prysznicowa czy bateria z deszczownicą. Ta druga jest zdecydowanie bardziej na topie i daje nieporównywalnie większy komfort w trakcie kąpieli pod prysznicem. Może jednak wymagać odpowiednich przyłączy w ścianie, dlatego jej wyboru warto dokonać przed rozpoczęciem właściwych prac remontowych.

Harmonogram prac

Jeśli już wiemy, co, gdzie i jak ma zostać zainstalowane, to czas na dokładniejszy harmonogram prac. Warto ustalić go już w porozumieniu z ekipą, która będzie remont robiła, bo to oni wiedzą ile czasu powinno im zająć wykonanie poszczególnych zadań. Jest to bardzo istotne, bo generalny remont łazienki to spore utrudnienie i często wymaga wyprowadzenia się na ten okres przynajmniej części rodziny.
Ustalając szczegóły z wykonawcą koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na sprawę wywozu gruzu. Jedne ekipy mają swoje kontenery i wliczają koszt ich podstawienia i wywozu gruzu w koszt usługi remontowej, a inne wymagają, by to zlecający się tym zajął. Jest to o tyle istotne, że gruzu nie wolno wyrzucać do zwyczajnych kontenerów na śmieci, a ustawienie kontenera pod blokiem może wymagać zgody zarządcy terenu.

Ile kosztuje remont łazienki?

Na koniec chcemy powiedzieć kilka słów na temat kosztów. Otóż nie da się jednoznacznie powiedzieć ile kosztuje remont łazienki, bo w koszt ten wchodzi nie tylko robocizna, ale również koszt materiałów, których użyjemy do wykończenia. Bez trudu możemy znaleźć płytki za 100 zł/m2, jak i takie za 500zł/m2 i więcej. Identycznie sytuacja wygląda z armaturą i ceramiką łazienkową. W tym przypadku również rozbieżności pomiędzy cenami mogą sięgać kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych.
Chcemy jednak powiedzieć, że planując remont łazienki musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej kilku tysięcy złotych. Górnej granicy nie da się wyznaczyć, bo w tym przypadku najbardziej trafne wydaje się być określenie „sky is the limit”. Jeśli chcemy nieco zejść z kosztów, to możemy spróbować część prac, np. skuwanie płytek czy usunięcie gruzu, wykonać samodzielnie.
pixel