Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mała łazienka z wanną - pomysły, aranżacje, inspiracje

2017-08-30
Aranżacja małej łazienki to spore wyzwanie. Często końcowy projekt jest wynikiem kompromisu pomiędzy potrzebami a możliwościami. Wiele osób decyduje się na montaż kabiny prysznicowej, uważając, że w małej łazience wanna zajmuje zbyt dużo miejsca. Chcemy jednak udowodnić, że mały metraż łazienki niekoniecznie oznacza rezygnację z relaksujących kąpieli w wannie. Wszystkich wielbicieli wanien zapraszamy po inspiracje i pomysły na małą łazienkę z wanną.


Wybór miejsca na wannę

Podstawową sprawą, o której nie można zapomnieć planując aranżację małej łazienki z wanną, jest kwestia wyboru miejsca montażu wanny. To sprawa kluczowa, bo wanna łazienkowa w małym metrażu może być prawdziwą zawalidrogą i powodować dodatkowe zmniejszenie i tak już małej powierzchni łazienki. Najczęściej najlepiej zainstalować ją na ścianie naprzeciw wejścia, bo jest to rozwiązanie najbardziej funkcjonalne. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego warto brać pod uwagę również inne opcje.


Wybierając miejsce montażu wanny musimy jednak pamiętać o najczęściej popełnianych błędach. Jednym z nich jest montaż wanny na dłuższej ścianie w wąskiej łazience. Takie jej usytuowanie powoduje, że łazienka wydaje się jeszcze węższa, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na jej wygląd.

Zdarza się jednak, że węższa ściana jest zbyt krótka na to, by zamontować wygodną wannę. W takich sytuacjach można zamontować wannę na dłuższej ścianie, ale dla złagodzenia efektu „tramwaju” warto pokusić się o optyczne poszerzenie przestrzeni, np. poprzez montaż lustra nad wanną lub na ścianie przeciwnej. Można również wybrać wannę narożną, ale o bokach asymetrycznych, co złagodzi wrażenie zbyt długiego pomieszczenia.


Wanny do łazienki– kształt i rozmiar

Skoro już jesteśmy przy temacie kształtu wanny do łazienki o małym metrażu, to poświęćmy temu zagadnieniu odrobinę więcej uwagi. Wbrew pozorom jest to dość istotne i to nie tylko z powodów estetycznych, ale również ze względu na wpływ kształtu wanny na odbiór całego pomieszczenia jako małego lub dużego.

Wanny narożne symetryczne, czyli takie, których oba boki przylegające do ściany są równe, nie są najszczęśliwszym wyborem w małych łazienkach. Zajmują dużo miejsca, a wcale nie są zbyt wygodne. Dużo lepiej w małej łazience sprawdzą się wanny asymetrycznie, które przyciągają wzrok, są eleganckie i wygodne. Warto dobrać tak ich rozmiar, by idealnie wpisał się w rozmiar łazienki, a jednocześnie nie zajął w niej zbyt dużo miejsca.

W tym miejscu chcemy jeszcze dodać kilka słów na temat wanien wolnostojących. Większość osób uważa, że nadają się one wyłącznie do dużych łazienek. Jest w tym oczywiście ziarno prawdy, ale nawet w małej przestrzeni wolnostojące stylowe wanny do łazienki np. https://silla.pl/product-pol-967-WANNA-WOLNOSTOJACA-SIL-2874.html mogą się sprawdzić. Niewielkie rozmiary i prosty design powodują, że wanna taka doda uroku nawet najmniejszej łazience.


Jaki materiał wybrać?

Spójrzmy teraz na wanny do łazienki pod kątem materiału, z którego są wykonane. Najtańsze wanny łazienkowe są stalowe, ale wcale nie jest to najlepszy wybór. Zdecydowanie lepiej w roli tworzywa sprawdza się akryl. Jest wytrzymały, łatwy do kształtowania i odporny na zarysowanie. Zdecydowanie lepiej trzyma również ciepło, dzięki czemu woda w trakcie kąpieli nie stygnie zbyt szybko.



Łazienka z wanną - aranżacje 

Powiedzieliśmy już, że w przypadku małej łazienki z wanną kluczowe znaczenie ma miejsce ustawienia wanny, jej rozmiar i kształt. Istotny z punktu widzenia użytkowego jest również materiał, z którego wanna została wykonana. Nie sposób jednak przejść obojętnie obok najważniejszej dla wielu rzeczy, czyli dopasowania wanny do innych elementów wyposażenia wnętrza.

Wybierając wannę należy zadbać o ogólną spójność aranżacyjną. A zatem, jeśli urządzamy łazienkę w stylu nowoczesnym, to szukajmy wanny nowoczesnej w formie. Jeśli zaś chcemy mieć łazienkę w stylu loft, to mamy nieco większe pole manewru, gdyż styl ten chętnie przyjmuje różne, czasem z pozoru bardzo odległe od siebie przedmioty. Jeszcze większa dowolność jest przy urządzaniu łazienki w stylu vintage, ale w tym wypadku należy uważać, żeby nie przedobrzyć, bo wbrew pozorom, aranżacja łazienki w stylu vintage wymaga sporego doświadczenia i wyczucia.

Jeśli tego nie mamy, to zdecydowanie bezpieczniej będzie zachować spójność stylistyczną i dobierać kolejne elementy wyposażenia łazienki, w tym również wannę, w jednym stylu. Przestrzeganie tej zasady jest gwarancją sukcesu i sprawia, że ryzyko nieudanej aranżacji jest zminimalizowane niemal do zera.
pixel