Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż baterii łazienkowej krok po kroku

2017-08-30
Remont, wykańczanie nowego mieszkania, czy po prostu zmiany w łazience, często wiążą się z wymianą armatury łazienkowej. Niektórzy w celu montażu baterii łazienkowej zatrudniają fachowca, a inni próbują wykonać go samodzielnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych drugich, przygotowaliśmy krótki poradnik jak wykonać montaż baterii łazienkowej krok po kroku.

Krok 1 – wybór odpowiedniej baterii

Wbrew pozorom montaż baterii łazienkowej obejmuje nie tylko czynności, które wykonujemy po zakupie baterii, ale zaczyna się znacznie wcześniej, czyli jeszcze przed jej zakupem. Zanim go dokonamy musimy wiedzieć, jaka bateria łazienkowa jest nam potrzebna. Inne są bowiem baterie łazienkowe wannowe, inne umywalkowe, a jeszcze inne prysznicowe. Mogą to być baterie ścienne instalowane w ścianie lub stojące.

Wybór baterii zależy przede wszystkim od tego, jak przygotowane mamy przyłącza w naszej łazience. Jeśli mamy przyłącza w ścianie, nad wanną czy umywalką, to wybór jest jednoznaczny – musimy wybrać baterie ścienne. Jeśli natomiast przyłącza baterii znajdują się w ścianie poniżej poziomu montażu wanny czy umywalki, to również sprawa jest prosta – konieczny jest montaż baterii stojących.

Jeśli natomiast jesteśmy jeszcze na etapie grubych prac wykończeniowych i możemy wprowadzić pewne zmiany w układzie rur i podejść w łazience, to już wtedy warto się zastanowić, czy chcemy mieć baterie ścienne czy stojące. Również wtedy możemy zdecydować, czy chcemy mieć baterie podtynkowe, których instalacja jest możliwa tylko wtedy, gdy zostaną wykonane odpowiednie instalacje przed ułożeniem płytek.


Krok 2 – przygotowanie do montażu

Skoro już mamy odpowiednią do naszej instalacji łazienkowej baterię, to czas przystąpić do montażu właściwego. Warto wiedzieć, że baterie łazienkowe umywalkowe stojące są zwykle jednootworowe. Oznacza to, że montuje się je w otworze wyciętym w ceramice, a wodę doprowadza się za pomocą giętkich wężyków wystających z baterii. To właśnie one doprowadzają wodę zimną i ciepłą do kranu. Dzięki tym wężykom można w łatwy sposób dokonać podłączenia nawet wtedy, gdy podejście rur nie znajduje się bezpośrednio pod baterią.

Natomiast w przypadku baterii ściennych, które zwykle są dwuotworowe, montaż jest dokonywany na sztywno. Bateria jest mocowana bezpośrednio do rur, jedna część do wody zimnej, druga do ciepłej. Niestety, baterie do łazienki różnią się pomiędzy sobą rozstawem otworów, dlatego montaż baterii poprzedza instalacja przyłączy mimośrodowych. Pozwalają one odpowiednio przystosować rozstaw przyłączy ściennych do rozstawy baterii.



Krok 3 – uszczelnianie

Bardzo ważną kwestią przy montażu baterii łazienkowej jest dbanie o odpowiednie uszczelnianie wszystkich połączeń. Konieczne jest więc stosowanie uszczelek o odpowiednim rozmiarze, dopasowanych do baterii. Zwykle są one dostarczane w komplecie z baterią łazienkową. Istotne jest również zadbanie o szczelność w miejscach przykręcenia baterii do przyłączy. W tym celu można wykorzystać konopie lub taśmę teflonową, którymi obwija się gwint w miejscu montażu i dopiero wtedy przystępuje się do przykręcania.


Krok 4 – poziomowanie

Niezwykle ważną kwestią przy montażu baterii ściennej jest jej odpowiednie wypoziomowanie. W tym celu, przed ostatecznym przykręceniem baterii, konieczne jej sprawdzenie jej prawidłowego poziomu z pomocą poziomicy. To proste urządzenie pozwoli nam uniknąć krzywego montażu, który skutecznie może zepsuć wygląd nawet najpiękniejszej łazienki.



Krok 5 – przykręcanie

Kolejnym krokiem jest ostateczne przykręcenie baterii do ściany. W tym celu koniecznie trzeba skorzystać z klucza z odpowiednią osłoną, co zabezpieczy baterię przed porysowaniem. Należy bowiem pamiętać, że nawet najlepsza bateria łazienkowa np. https://silla.pl/product-pol-255-BATERIA-WANNOWA-SEM-1052.html może zostać zniszczona przez nieuwagę podczas montażu.



Krok 6 - sprawdzenie szczelności

Ostatnim krokiem przed spakowaniem wszystkich narzędzi, z których korzystaliśmy podczas montażu, jest sprawdzenie szczelności baterii. W tym celu należy włączyć wodę, zarówno zimną, jak i ciepłą i sprawdzić, czy któreś z połączeń nie przecieka. Jeśli na jakimś łączeniu pojawiają się kropelki, to znak, że powinniśmy spróbować mocniej dokręcić lub wręcz przeciwnie – rozkręcić i dodać nieco więcej taśmy teflonowej, włókien konopnych lub poprawić ułożenie uszczelki. Jeśli wszystko jest w porządku, to montaż baterii łazienkowej został zakończony sukcesem i możemy bez przeszkód zacząć jej normalne użytkowanie.
pixel