Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nowoczesne dywany do pokoju młodzieżowego

2017-08-02
Dywan ociepla, dodaje przytulności, stwarza przyjazną atmosferę. Jest to ważny element w każdym wnętrzu, nie tylko w salonie, ale i w pokoju młodzieżowym. Zobaczmy zatem, jak wybrać dywan do pokoju młodzieżowego, bo każdy, kto ma do czynienia z nastolatkami przyzna, że to niełatwe zadanie.Dywan młodzieżowy czyli jaki?

Zanim zaczniemy dywagować nad rozmiarem i kolorystyką dywanu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co kryje się pod pojęciem nowoczesny dywan do pokoju młodzieżowego. Odpowiedź na nie  ani nie jest oczywista ani jednoznaczna. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że nie będzie to dywan perski, z frędzlami i bogato zdobiony ornamentami. Od każdej reguły są z pewnością zawsze wyjątki, ale i tak można przyjąć założenie, że zdecydowanie więcej nastolatków na pewno odmówi położenia takiego dywanu u siebie.

Skoro mamy już jeden pewnik, czyli to, jaki nowoczesny dywan nie powinien być, to czas znaleźć te cechy, którymi powinien się on charakteryzować. Większość nastolatków lubi pokazywać swoje upodobania. One oczywiście mogą być skrajnie różne. Jedne nastolatki będą uwielbiały muzykę rockową i w tym właśnie stylu będą urządzały swoje wnętrza. Inne będą na etapie fascynacji literaturą i sztuką i być może będą pragnęły swój pokój upodobnić do wnętrz znanych z literatury. W tym wypadku pomysły mogą być skrajnie różne, od wnętrz chatki Hobbita, do aranżacji rodem z Harry’ego Pottera czy Władcy Pierścieni. Jeszcze inne będą fascynowały się prostotą i eleganckim designem, dlatego wybiorą nowoczesne, eleganckie i stylowe wzory dywanów, które będą zgodne z aktualnym trendami we wnętrzach.

Wszystko co powyżej napisano jasno dowodzi, że nie da się jednoznacznie powiedzieć, czym powinien się charakteryzować nowoczesny dywan do pokoju nastolatka. Można jednak z całą pewnością kierować się pewnymi wyznacznikami, które pomogą nam wybrać dywan dla tego konkretnego nastolatka.Jak wybierać dywan do pokoju młodzieżowego?

Pierwsza rzecz, o której nie można zapomnieć i która jest kluczowa przy wyborze dywanu do pokoju młodzieżowego jest rozmowa z osobą, która będzie tam mieszkać. To właśnie jej zdanie jest najważniejsze i to właśnie nastolatek powinien mieć czynny udział w wyborze dywanu. Musimy bowiem pamiętać, że młodzież lubi mieć wolny wybór, a wszelkie próby ingerencji w ich niezależność mogą skończyć się niepowodzeniem.

Szanując zdanie nastolatka i jego upodobania oraz aktualne fascynacje, o których pisaliśmy wyżej, musimy spróbować znaleźć dywan najlepiej do nich dopasowany. Być może będzie to dywan w jednym kolorze, np. dywan shaggy (https://silla.pl/product-pol-1280-Dywan-140-x-200-czarny.html) Jego kolorystyka jest zależna od pozostałych elementów wystroju wnętrza pokoju młodzieżowego. Może stanowić jego uzupełnienie, a może również być położony na zasadzie kontrastu. Dzięki temu albo podkreśli spójność całej aranżacji, albo pozwoli uspokoić kolorowe wnętrza lub ożywić takie, które jest nudne.

Nowoczesne dywany pokojowe to nie tylko dywany jednobarwne, ale również wzorzyste. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdzą się wzory proste, oparte na figurach geometrycznych. Warto jednak i w tym miejscu zachować spójność. Jeśli we wnętrzu dominują sześciany, kwadraty i prostokąty, to dywan z podobnymi wzorami z pewnością będzie wyborem bezpiecznym. Oczywiście możemy również spróbować przełamać tę spójność i, podkreślając młodzieżowy nonkonformizm, wybrać dywan w koła czy owale, ale to wymaga większego wyczucia w aranżacji wnętrz. Jeśli takiego nie mamy, to lepiej pozostać przy wersji bezpiecznej, czyli wybrać dywan jednobarwny lub z wzorem powielającym inne elementy z danego wnętrza.Rozmiar ma znaczenie

Wybierając dywany pokojowe do pokoju młodzieżowego musimy brać pod uwagę nie tylko styl wnętrza, ale również jego rozmiar. Dywan nie może być zbyt mały, ale nie może być również zbyt duży. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu dywan ma być ułożony i jak duże jest pomieszczenie, w którym ma on się znaleźć. 

W małych pokojach lepiej może sprawdzić się dywan 120 x 170, szczególnie wtedy, gdy położymy go na środku pokoju. Powinien zmieścić się pomiędzy łóżkiem, biurkiem a szafą i dzięki temu będzie wyglądał dobrze. Źle bowiem wygląda pokój, w którym dywan jest za duży i np. z jednej strony częściowo chowa się pod biurkiem, z drugiej nieco pod łóżkiem. Ułożony w taki sposób wygląda tak, jakby był trochę z innej bajki i nie pasuje do danej aranżacji wnętrza.

Jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca, to spróbujmy wybrać dywan 140 x 200. Jeśli uda się ułożyć go w pokoju nastolatka i nie bezie zahaczał o żaden z wymienionych wyżej elementów wystroju wnętrza, to znaczy, że taki rozmiar będzie zdecydowanie lepszy.
pixel