Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wanna wolnostojąca (150cm, 160cm), czyli odrobina luksusu w Twojej łazience"

2017-07-06
Wanny wolnostojące wielu kojarzą się z dużymi łazienkami, niemal salonami kąpielowymi, o których właściciel mieszkania w bloku może tylko pomarzyć. Producenci wychodzą jednak naprzeciw tym marzeniom i oferują również mniejsze wanny wolnostojące, które idealnie wpisują się we wnętrza łazienki w bloku. Zobaczmy czy wybór takiej wanny to dobry pomysł i jak urządzić małe wnętrze z jej udziałem.

Mała łazienka a wanna wolnostojąca – tak czy nie? 


Zanim zobaczymy jak może wyglądać wanna wolnostojąca 150, zastanówmy się, czy wanna wolnostojąca w małej łazience to dobry pomysł. Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy spojrzeć na problem szerzej. Montaż wanny wolnostojącej to bowiem nie tylko kwestia rozmiaru łazienki, ale przede wszystkim naszego podejścia do stylu, w jakim ma zostać urządzona. Takie wanny idealnie nadają się do aranżacji nowoczesnych, które mają nawiązywać do nurtu SPA. Mając taką wannę w swojej łazience możemy skosztować odrobiny luksusu i dzięki temu wypoczywać w przyjemniejszych okolicznościach. Świetnie wyglądają jednak również w aranżacjach retro, ale wówczas musimy wybrać wannę na ozdobnych nóżkach, która dopasuje się do takiego stylu wnętrza.

Niemniej jednak, niezależnie od tego, czy chcemy mieć w domu nowoczesne SPA czy łazienkę retro, nadal musimy mieć w pamięci jej wielkość. Dlatego właśnie nie możemy wybrać wanny, która zajmie np. cały środek pomieszczenia. Będzie to nie tylko niewygodne, ale i śmieszne i na pewno nie będzie można o takiej łazience powiedzieć, że jest dobrze urządzona.

By tak się nie stało musimy pamiętać, że pewne proporcje muszą być zachowane. Dlatego w małych łazienkach sprawdzi się np. wanna wolnostojąca 150 cm. Niektórzy powiedzą, że będzie to kompromis, a nie rozwiązanie idealne, ale efektem takiej decyzji będzie łazienka zgodna z aktualnymi trendami, wygoda i luksus korzystania. Jesteśmy więc przekonani, że nawet w małej łazience wanna wolnostojąca może wyglądać doskonale.

Jaki kształt wybrać? 


Po podjęciu decyzji o wyborze wanny wolnostojącej do małej łazienki, powstaje kolejne pytanie, jaką wannę wybrać. W ofercie producentów są rozmaite wzory, zarówno nowoczesne, jak i w stylu retro. Możemy wybrać wannę prostokątną o kanciastym kształcie, ale również owalną jak np. https://silla.pl/product-pol-963-WANNA-WOLNOSTOJACA-SIL-2693.html. Znajdziemy również wanny w bardziej fantazyjnych kształtach, a nawet z podniesionym zagłówkiem z jednej strony. Wybór jest bardzo szeroki i od naszych preferencji zależy, w którym kierunku pójdziemy.

Warto jednak pamiętać, by przy wyborze brać pod uwagę spójność z innymi elementami wnętrza. A zatem, jeśli wybieramy kwadratową deskę sedesową, takąż umywalkę, to zachowując ten sam styl, powinniśmy również ten kształt powielić wybierając wannę wolnostojącą. Jeśli tego nie zrobimy, to we wnętrzu zrobi się bałagan i zamiast efektu SPA otrzymamy misz-masz, który zaburzy nasz spokój wewnętrzny niezbędny do wypoczynku.

Wanna wolnostojąca 160 – gdzie ustawić? 


Teraz czas zastanowić się nad tym, jakie miejsce będzie dla wybranej wanny wolnostojącej najlepsze. Powinna być ona zainstalowana w pewnej odległości od ściany, ale to wcale nie oznacza, że ma stać na środku pomieszczenia. W małych wnętrzach zdecydowanie lepiej zainstalować ją wzdłuż jednej ze ścian, a nie na skos. Dzięki temu nie zmniejszymy optycznie wnętrza oraz nie spowodujemy kłopotów komunikacyjnych.

Warto tak dobrać rozmiar wanny, by z każdej ze stron pozostawało nieco wolnej przestrzeni. Dzięki temu unikniemy wrażenia, że wanna wolnostojąca 160cm została do łazienki wciśnięta na siłę i tak naprawdę wygląda jakby była z trochę innej bajki. Odpowiednie proporcje pomiędzy szerokością łazienki, a rozmiarem wanny mają bardzo duże znaczenie i tylko dobre ich dopasowanie pozwoli stworzyć wnętrze eleganckie i luksusowe, nawet pomimo niewielkich wymiarów.

Dodatki do wanny wolnostojącej 


Ostatnim elementem aranżacji wnętrza łazienki z wanną wolnostojącą jest wybór odpowiedniej baterii. Jest ona równie ważna jak wanna wolnostojąca, bo dopiero taki duet, czyli wannę z baterią, możemy uznać za kompletny element aranżacji wnętrza.

I znów powtórzymy, że wybór baterii jest zdeterminowany przez dobór do wanny i pozostałych elementów wnętrza. Jeśli decydujemy się na wannę w nowoczesnym stylu, to bezzasadne wydaje się wybieranie baterii w stylu retro. Taka kompozycja nie będzie udana, a zamiast wymarzonego spokoju podczas codziennych ablucji będziemy czuć niepokój, który nie pozwoli nam osiągnąć stanu zen. Mając to na uwadze wybierzmy baterię spójną z całą aranżacją, a wówczas nawet najmniejsza łazienka zamieni się w prawdziwy salon spa. Będzie elegancko, luksusowo i stylowo, a rozmiar łazienki zejdzie na dalszy plan.
pixel