Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bateria podtynkowa w kabinie prysznicowej - wskazówki i porady

2017-07-06
Minimalizm we wnętrzach to trend, który zatacza coraz szersze kręgi. W tym stylu urządzamy już nie tylko salon czy kuchnię, ale również łazienkę. Zgodnie z tym nurtem coraz chętniej sięgamy po eleganckie i stylowe baterie podtynkowe, które idealnie wpisują się w takie aranżacje. Zanim ruszymy na zakupy warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Bateria podtynkowa – czym się różni od tradycyjnej? 


Bateria podtynkowa w przeciwieństwie do baterii tradycyjnej, składa się z elementów zewnętrznych, które montuje się na płytkach oraz z elementów wewnętrznych, instalowanych w ścianie. W związku z tym nie jest to bateria, którą można zamontować w trakcie lekkiego liftingu łazienki. Jej montaż wymaga bowiem wykucia odpowiedniej wielkości otworu w ścianie oraz doprowadzenia instalacji i rur pod tynkiem. Z tego właśnie powodu baterie podtynkowe są instalowane w nowo wykańczanych wnętrzach lub w trakcie generalnego remontu łazienki.

Oprócz sposobu montażu, bateria podtynkowa od baterii tradycyjnej zdecydowanie różni się wyglądem zewnętrznym. Zgodnie z duchem minimalizmu, widoczne pozostają jedynie niezbędne jej elementy, takie jak deszczownica, dźwignia do włączania wody lub dwa oddzielne kurki (zdecydowanie rzadziej) oraz rączka prysznicowa. Wszystkie inne elementy, takie jak np. rura łącząca deszczownicę z panelem włączającym wodę, są ukryte pod tynkiem. Dzięki temu bateria podtynkowa prysznicowa idealnie wpisuje się we wnętrza małych łazienek, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

Bateria podtynkowa – montaż


Powiedzieliśmy już, że montaż baterii podtynkowej wymaga poważniejszych prac remontowych. Wymaga jednak również doskonałej szczelności, gdyż każdy przeciek, który pojawi się już po wykończeniu łazienki będzie kłopotliwy do usunięcia. Mając to na uwadze zanim jeszcze zostaną położone płytki, ale już po montażu elementów podtynkowych warto sprawdzić, czy połączenia pomiędzy nimi są szczelne. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i kucia w celu wykrycia źródła przecieku.

Warto również pamiętać, żeby przed montażem zapoznać się z dokumentacją dostarczoną przez producenta baterii. W instrukcji powinny być podane wymiary i głębokość otworów, w których mają być zainstalowane elementy podtynkowe. Zbyt płytki otwór spowoduje, że element będzie wystawał. Zbyt głęboki z kolei będzie wymagał dodatkowych elementów przedłużających, których instalacja jest kolejnym źródłem ewentualnych przecieków. Aby takich problemów uniknąć, lepiej sprawdzić wymagania producenta przed wykuciem otworów w ścianie.

Niektórzy instalatorzy zalecają również pozostawienie możliwości dostania się do części podtynkowej poprzez specjalnie zainstalowaną płytkę. Płytka taka na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak inne, natomiast można ją w łatwy sposób zdjąć, by dostać się do elementów podtynkowych. Warto rozważyć takie rozwiązanie, bo faktycznie może to pomóc uniknąć większych prac budowlanych, gdy wystąpią jakieś problemy z częścią podtynkową.

Bateria podtynkowa – zalety 


Nie chcielibyśmy jednak, żeby wspomniane wyżej porady i wskazówki związane z montażem przyćmiły zalety baterii podtynkowych. Naszym zdaniem mają one bowiem dużo więcej zalet niż wad, a tych ostatnich można uniknąć przestrzegając zasad dobrego montażu.

Główną zaletą baterii podtynkowych jest ich elegancki wygląd i wygoda użytkowania. Taka bateria nie zabiera miejsca w kabinie prysznicowej, co doceniają nie tylko posiadacze małych kabin, ale również wielbiciele wygody podczas natrysku. Dzięki różnorodności oferty, można wybrać baterie srebrne np. ZESTAW NATRYSKOWY SEM-1068, ale również czarne czy białe.

Bateria podtynkowa doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, a zdecydowana większość współczesnych łazienek jest urządzana właśnie w takim stylu. W takich aranżacjach chcemy mieć maksimum komfortu i elegancji, przy minimum wysiłku. Dzięki bateriom podtynkowym ułatwione jest nie tylko korzystanie z nich, ale również czyszczenie i pielęgnacja. Na zewnątrz są tylko te gładkie części, a wszystkie pozostałe, które w tradycyjnych bateriach są trudne do czyszczenia ze względu na skomplikowane formy, są schowane pod tynkiem.

Niewątpliwą zaletą baterii podtynkowych jest również to, że mamy nie tylko szeroki wybór kolorów i kształtów, ale i funkcji. Rozwiązaniem idealnym dla wymagających będzie bateria prysznicowa podtynkowa z termostatem, która nie tylko ma wszystkie zalety baterii podtynkowej, ale również daje niezwykły komfort kąpieli dzięki możliwości ustawienia optymalnej temperatury.
pixel