Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Baterie umywalkowe i wannowe - nowoczesne rozwiązania do Twojej łazienki

2017-12-18
Baterie umywalkowe i wannowe już dawno przestały być wyłącznie elementem funkcjonalnym, z pomocą którego możemy korzystać z wody bieżącej. Owszem, ich podstawowa funkcja jest ogromnie ważna, ale dzięki projektantom armatury łazienkowej, baterie umywalkowe i wannowe stają się również elementem dekoracyjnym, w którym zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań. Zobaczmy, jakie mamy możliwości wyboru.


Baterie umywalkowe

Zacznijmy od baterii umywalkowych, bo to do umywalki kierujemy pierwsze kroki zaraz po powrocie do domu. To również miejsce, z którego korzystają także nasi goście, dlatego armatura montowana przy umywalce musi spełniać określone wymagania. Zacznijmy od wymagań funkcjonalnych.

Podstawową rolą baterii jest dostarczenie nam wody o określonej temperaturze, byśmy mogli wygodnie umyć ręce. Możemy więc zainstalować baterię z dwoma oddzielnymi kurkami lub z mieszaczem. Kwestia wyboru rozwiązania zależy w dużej mierze od stylu, w jakim urządziliśmy łazienkę, ale nie tylko. Dochodzi tu również kwestia wygody użytkowania i jest spora grupa osób, które po prostu wolą baterie jednouchwytowe.

Od pewnego czasu dostępne są również baterie umywalkowe bezdotykowe, które z miejsc użyteczności publicznej trafiły również do naszych domów. Są one niezwykle wygodne, bo wystarczy, że podłożymy ręce pod kran, a już woda leci i możemy zacząć myć ręce. Jeśli dłonie wysuniemy spod kranu, woda przestaje lecieć, dzięki czemu nie marnujemy wody i nie musimy zapominać o zakręcaniu wody, np. podczas mycia zębów.

Kwestia użyteczności musi być jednak również pogodzona z aranżacją łazienki. Jeśli większe znaczenie ma dla nas estetyka wnętrza, to będziemy większą wagę przykładać do tego, jaki kształt ma wybrana bateria. Największy wybór mamy, gdy chcemy zainstalować baterie umywalkowe stojące, bo zdecydowana większość nowoczesnych instalacji jest przygotowywana właśnie pod armaturę tego tupu. Producenci oferują szeroki wybór takich produktów i znajdziemy wśród nich zarówno produkty bardzo minimalistyczne, jak i bardzo designerskie, jak choćby https://silla.pl/product-pol-200-BATERIA-UMYWALKOWA-4112.html.

Jeśli mamy u siebie umywalkę nablatową, to wówczas powinniśmy sięgnąć po baterie umywalkowe wysokie. Są one przystosowane do takich rozwiązań projektowych i do wysokich umywalek nadadzą się doskonale, podkreślając nowoczesność ich formy. Do umywalek tych można również wykorzystać baterie umywalkowe ścienne, ale w takich zestawieniach nie wyglądają one zbyt dobrze. Baterie ścienne są bowiem już nieco przestarzałe i nie bardzo pasują do nowoczesnych w formie umywalek nablatowych.


Baterie wannowe

Przyjrzyjmy się teraz bateriom wannowym. Tutaj mamy jeszcze większe możliwości wyboru niż przy bateriach umywalkowych. Wszystko zależy nie tylko od tego, w jakim stylu urządzamy łazienkę, choć to również powinniśmy brać pod uwagę, ale przede wszystkim od tego, jaką wannę mamy i w jaki sposób będziemy ją montować.

Jeśli mamy tradycyjną wannę, która jest montowana bezpośrednio przy ścianie, to możemy sięgnąć po tradycyjne baterie wannowe ścienne, które znane są nam od lat. I choć mamy szeroki wybór nowoczesnych baterii ściennych, to jednak zdecydowana większość miłośników nowoczesnych wnętrz łazienkowych postawi na baterie wannowe stojące. Montuje się je bezpośrednio w krawędzi wanny lub w półce obok niej. Decydując się na montaż w krawędzi musimy jednak sprawdzić, czy producent naszej wanny zezwala na wiercenie otworów w jej rancie i nie powoduje to utraty ochrony gwarancyjnej. Jeśli takich przeszkód nie ma, to pozostaje nam zdecydować się na to, jaką baterię wybierzemy, a możliwości jest wiele.

Możemy bowiem zdecydować się na baterie wannowe 3 otworowe, 4, a nawet z 5 otworami. Te najprostsze, 3 otworowe, mają po jednym otworze na baterię jednouchwytową z mieszaczem, kran wannowy i słuchawkę prysznicową. W tych z większą liczbą otworów rozdzielone są funkcje regulacji strumienia wody od jej temperatury i odpowiednie ich wyregulowanie odbywa się poprzez kręcenie kilkoma pokrętłami. Warto jednak wziąć ich montaż pod uwagę, bo mają one ciekawy design i tym właśnie często uwodzą swoich przyszłych użytkowników.

W tym miejscu chcemy jeszcze dodać, że wszystkie baterie wannowe z prysznicem montowane w rancie wanny czy w półce obok niej są zdecydowanie bardziej estetyczne niż baterie ścienne. Wąż prysznicowy jest bowiem schowany w obudowie wanny i jest widoczny wyłącznie wtedy, gdy z niego korzystamy. Dla niektórych to będzie nic nie znaczący detal, a innym spodoba się na tyle, że to właśnie przeważy przy podejmowaniu decyzji o wyborze baterii.
pixel