Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bezpieczna łazienka, czyli jaka?

2017-06-29
Jak wynika z badań, ze wszystkich wypadków, jakie zdarzają się każdego roku w naszym kraju, aż 20 procent ma miejsce w domu. Właśnie z tego powodu, urządzając poszczególne wnętrza, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na ich wygląd i funkcjonalność, lecz również na bezpieczeństwo związane z ich użytkowaniem. Przestrzenią, w której najłatwiej o wypadek jest łazienka. Szczególnie zapobiegliwi powinniśmy być, jeżeli nasze gospodarstwo domowe zamieszkują dzieci lub osoby starsze. O jakich zasadach należy wówczas pamiętać?

Łazienka - jak urządzić, aby była bezpieczna?Uważaj na śliskie podłogi

Najczęstszy powód urazów, do których dochodzi w domu, to upadki spowodowane poślizgnięciem. By wyeliminować ich ryzyko, najlepiej zdecydować się na płytki podłogowe charakteryzujące się wysokim parametrem antypoślizgowym. Dobrym pomysłem będą te, które wyposażone są w charakterystyczne żłobienia i pokryte antypoślizgowym impregnatem.

Jeżeli już urządziliśmy naszą łazienkę i nie zaopatrzyliśmy się w tego typu płytki, na podłodze ułóżmy dywaniki, które od spodu pokryte będą gumą. Równie dobrze sprawdzą się specjalne maty antypoślizgowe, które umieścić można również w brodzikach oraz wannach. Aby ułatwić wchodzenie i wychodzenie z nich, zamontujmy specjalne uchwyty wbudowane w ściany.

Łazienka z prysznicem powinna mieć w taki sposób zbudowany brodzik, aby woda podczas kąpieli nie rozlewała się po łazience, zwiększając zagrożenie poślizgnięciem. Warto, aby pod prysznicem była również specjalna ławeczka, która umożliwi wygodną i bezpieczną kąpiel, szczególnie osobom starszym.


Poparzenia, zwłaszcza wśród dzieciRównie często co do poślizgnięć, w łazienkach dochodzi do poparzeń gorącą wodą. Szczególnie, kiedy w naszym domu są dzieci. Problem ten wyeliminować można z łatwością przy pomocy specjalnych baterii termostatycznych, które ograniczają dostęp do gorącej wody. Jak to działa? Kran prysznicowy czy baterię umywalkową możemy zabezpieczyć w taki sposób, aby woda z niej zawsze miała taką samą temperaturę. Powoduje to nie tylko oszczędność (eliminuje czas nastawiania odpowiedniej), ale i minimalizuje ryzyko poparzeń. Przykładem takich baterii jest bateria wannowa SEM-1063 czy bateria umywalkowa SEM-1053. Łazienka z prysznicem? Wybierz panel prysznicowy SIL-9963.

Uwaga! Elektryczność W mieszkaniach i domach tworzone są specjalne gniazdka odporne na zachlapania, które w razie zamoczenia wyłączają całą instalację. Jeśli je wymieniamy, zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas nowe gniazda są również odporne na zachlapania. Wybierajmy te, które wyposażone są w specjalną klapkę, która stanowi doskonałe zabezpieczenie. Pamiętajmy również, aby nie korzystać z urządzeń elektrycznych (np. suszarki) w bliskim sąsiedztwie używanej wanny. I uczmy tego nasze dzieci, aby wyeliminować to niebezpieczeństwo.

Blokady okienGdy nasza łazienka wyposażona jest w okno, zdecydujmy się na futryny posiadające blokady umożliwiające bezpieczne wietrzenie pomieszczenia. Równie dobrym rozwiązaniem są klamki z przyciskiem lub kluczem, które zapobiegają otwarciu okna przez osobę niepowołaną lub uderzenia ramą okna w wyniku np. silnego wiatru.

Łazienka - jak urządzić kiedy są w niej dzieci? Ostre krawędzie i niestabilne podesty 


Kiedy w domu są małe dzieci, musimy przewidywać różne sytuacje i podwoić naszą czujność. Zadbaj, aby w łazience nie było ostrych krawędzi, np. w szafce z umywalką. Jeśli w łazience umywalka jest wysoko, a dziecko z niej korzysta, konieczne jest zaopatrzenie w podest, na którym dziecko może wygodnie i bezpiecznie stać. Musi być stabilny, wytrzymały i odpowiednio skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym. 

pixel