Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy istnieje pojęcie antybakteryjnej łazienki?

2017-06-14
W łazience niezwykle trudno jest uniknąć kontaktu z chorobotwórczymi bakteriami. W największym stopniu na kontakt z nimi narażeni jesteśmy korzystając z toalet w  miejscach publicznych - w restauracjach, na dworcach oraz stacjach benzynowych – tam prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi aż 80 procent. Jednak problem z bakteriami w łazience dotyczy również naszych domów, w których bakterie również rozmnażają się wyjątkowo łatwo. Jak się przed tym chronić?


Łazienka - jak uchronić się przed bakteriami?

Podobnie zagrożenie jak na zewnątrz, choć na szczęście w sporo mniejszej skali, czeka na nas w domowej łazience. Jest to bowiem pomieszczenie, w którym najłatwiej o rozwój drobnoustrojów i bakterii takich, jak Salmonella, Klebsiella, E-coli czy pałeczka ropy błękitnej. Gromadzą się one zarówno w okolicach wanny, brodzika, jak i muszli klozetowej oraz umywalki - wszędzie tam, gdzie gromadzi się wilgoć. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w łazienkach zazwyczaj jest cieplej, niż w innych pomieszczeniach w naszym domu, co zapewnia nam komfort kąpieli, ale i sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. W łazience również, w wyniku różnych czynności, zostawiamy nasze włosy czy naskórek, którymi bakterie się żywią. Sprzątając naszą łazienkę na co dzień, szczególną uwagę zwrócić musimy więc nie tylko na połysk i przyjemny zapach, lecz również na higienę.

Warto pamiętać tu o kilku podstawowych zasadach:
·        Poszczególne elementy wyposażenia łazienki czyśćmy kilka razy w tygodniu,
·        Łazienka z wanną? Myj ją po każdej kąpieli i pamiętaj, że wanny wolnostojące (jak np. wanna wolnostojąca SIL-51787), wymagają uważniejszego sprzątania, niż            wanny zabudowane.
·        Środek dezynfekujący wlewajmy do muszli klozetowej pod koniec dnia tak, aby mógł działać przez całą noc,
·        Łazienkę sprzątajmy nie tylko pobieżnie – zwracajmy uwagę również na wszelkiego rodzaju zakamarki, które stanowią idealne środowisko do rozwoju pleśni i              grzybów,
·        Opuszczajmy klapę sedesu przed spłukaniem wody – w przeciwnym wypadku w całej łazience rozprzestrzenia się tak zwana flora kałowa osiadająca na                      wszystkich elementach wyposażenia łazienki,
·        Łazienka z prysznicem również wymaga naszej uwagi - bakterie osadzają się nie tylko na kaflach, ale i na ściankach i w okolicach słuchawki prysznicowej,
 

Nie tylko powierzchnie

Być może nie wszyscy z nas zdają sobie z tego sprawę, lecz wspomniane wyżej bakterie rozwijać mogą się nie tylko wewnątrz armatury łazienkowej, lecz również na przyciskach spłukujących, mydelniczkach, gąbkach czy ręcznikach. Dobrym pomysłem jest między inymi zaopatrzenie się w specjalny przycisk spłukujący z zatopionymi jonami srebra, które niszczą bakterie już na etapie wzrostu i hamują proces ich rozmnażania. W innym wypadku należy regularnie rozkręcać poszczególne części armatury i dokładnie je czyścić - nie trzeba tego robić jednak częściej, niż raz w miesiącu.


Jakich środków do czyszczenia używać?

Na rynku nie brakuje różnych środków do czyszczenia łazienek. Jeśli myślimy ekologicznie, warto wybrać te nieszkodliwe dla środowiska lub zastąpić je domowymi sposobami, które nierzadko są również tańsze. Jeśli w domu mamy zwierzęta, dzieci bawią się na podłodze, warto wybierać takie środki do mycia, które nie będą dla nich zagrożeniem. Wszystkie środki czystości trzymamy oczywiście z dala od małoletnich dzieci czy zwierząt, które mogłyby się nimi zatruć.


Kupno mieszkania z rynku wtórnego

Nabyłeś mieszkanie z rynku wtórnego, w którym łazienka jest w złym stanie? Najlepszy będzie kapitalny remont - wymiana wszystkich kafli i całej armatury to gwarancja, że w Twoim nowym domu czy mieszkaniu nie żyją bakterie, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Jeśli z różnych powodów jest to niemożliwe, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przy użyciu odpowiedniego sprzętu i środków w 100% wyczyszczą łazienkę, zanim będziemy mogli wprowadzić się do nowego mieszkania.





pixel