Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym kierować się przy wyborze baterii z prysznicem do wanny?

2017-10-31
Z roku na rok przybywa miłośników szybkiego prysznica, ale to wcale nie znaczy, że kąpiele w wannie odeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie, nadal mają swoich gorących zwolenników, którzy ten czas kąpieli w wannie celebrują szczególnie. Jeśli mają niewielkie łazienki, to zwykle stają przed dylematem, jaka bateria do wanny będzie w ich przypadku najlepsza. Oto kilka podpowiedzi na co warto zwracać uwagę przy wyborze baterii z prysznicem do wanny.


Sposób montażu baterii

Jedną z ważniejszych kwestii, którą powinniśmy rozważyć zanim ruszymy na poszukiwania odpowiedniego dla nas modelu baterii wannowej, jest sposób instalacji baterii. Do wyboru mamy dwa główne sposoby. W naszej łazience może się pojawić bateria wannowa stojąca, którą montuje się w krawędzi wanny lub w półce obok niej. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, bo wąż prysznicowy nie jest widoczny poza momentem korzystania z niego, bo jest on w całości schowany pod obudowę wanny.

Możemy również zdecydować się na instalację baterii ściennej, czyli takiej, która jest instalowana na ścianie przy wannie. To właśnie ten typ baterii był najpopularniejszy przez lata i to ją możemy znaleźć w większości łazienek sprzed kilkunastu lat. Jeśli zdecydujemy się na taką baterię, to wąż prysznicowy nie będzie nigdzie schowany i będzie widoczny przez cały czas. To niestety może być nie tylko nieestetyczne, ale również niewygodne, jeśli bateria zainstalowana jest w taki sposób, że wygodne siedzenie w wannie jest niemożliwe.

Jeśli nasza wanna nie będzie montowana bezpośrednio przy ścianie, gdyż mamy w planie montaż wanny wolnostojącej, to naturalnym wyborem powinna być bateria wannowa wolnostojąca. Przy takiej wannie to właśnie ona prezentuje się najlepiej. Jeśli jednak przeważą nie tyle względy aranżacyjne, ale praktyczne, to do wanny wolnostojącej możemy również zainstalować baterię wannową stojącą np. taką https://silla.pl/product-pol-246-BATERIA-WANNOWA-SEM-1009.html. Nie będzie to typowa bateria do wanny wolnostojącej, ale montaż będzie bezproblemowy. Zostanie ona bowiem zainstalowana w krawędzi wanny, a wąż prysznicowy będzie schowany pod jej obudową.


Montaż prysznica

Drugą kwestią, którą powinniśmy rozważyć przy wyborze baterii wannowej, jest sposób montażu prysznica. Problem ten nie dotyczy osób, które zdecydowały się na montaż baterii wannowej stojącej. Jeśli jednak nasza bateria z prysznicem do wanny jest montowana na ścianie, to musimy się zastanowić, w jaki sposób zainstalować prysznic. Do wyboru mamy kilka opcji.

Pierwszą z nich jest montaż słuchawki prysznicowej w uchwycie punktowym. Jeśli uchwyt ten zamocujemy na pewnej wysokości, to wąż wiszący w wannie nie będzie nam za bardzo przeszkadzał. Nie będzie jednak możliwości regulacji wysokości słuchawki, dlatego zamiast tego rozwiązania zdecydowanie lepszym wydaje się montaż drążka prysznicowego. W tym przypadku bateria wannowa z prysznicem niewiele różni się od baterii prysznicowej. Jedyną widoczną różnicą jest kran, w który nie są wyposażone zwyczajne baterie prysznicowe.

Niektórzy z posiadaczy wanny, którym metraż nie pozwala na montaż kabiny prysznicowej, rozważają również instalację deszczownicy. Wiedzą oni bowiem, że kąpiel pod deszczownicą jest bardzo przyjemna i chcieliby mieć możliwość takiej kąpieli również u siebie. To z myślą o nich stworzona została bateria do wanny z deszczownicą. Decydując się na taką opcję musimy jednak mieć świadomość, że korzystanie z deszczownicy w wannie będzie się wiązało z chlapaniem. Dlatego właśnie instalując taki zestaw z deszczownicą warto również pomyśleć o ściance szklanej, choćby na tej części wanny, która jest najbliżej deszczownicy. Dzięki temu uchronimy łazienkę przed zalaniem i będziemy mogli korzystać z wanny jak z prysznica.


Bateria wannowa – co jeszcze brać pod uwagę?

Oprócz kwestii technicznych, którym poświęciliśmy sporo uwagi, przy wyborze baterii wannowej warto również wziąć pod uwagę styl wnętrza. Tylko wtedy, gdy bateria wannowa będzie dopasowana do stylu, w jakim urządzamy łazienkę, cała aranżacja będzie spójna i nic nie będzie nam w niej zgrzytało. Gdy tego zabraknie i bateria do wanny będzie wybrana tylko pod kątem funkcjonalności, to cała pieczołowicie planowana aranżacja zostanie zepsuta.

Warto zatem wybrać nowoczesną baterię do nowoczesnego wnętrza i stylową, jeśli urządzamy klasyczną łazienkę. Weźmy również pod uwagę kształty, jakie pojawiają się we wnętrzu oraz kolory użyte w aranżacji. Tutaj spójność także jest konieczna.
pixel