Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym kierować się przy wyborze panelu prysznicowego?

2017-04-26
Czym kierować się przy wyborze panelu prysznicowego?
Panel prysznicowy jest dodatkowym elementem wyposażenia kabiny prysznicowej, dzięki któremu nawet szybki, codzienny prysznic będzie dla nas nie lada przyjemnością. Czym mogą różnić się od siebie poszczególne jego modele?

Panele prysznicowe wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów. Stosuje się tu zarówno wysokiej jakości tworzywa sztuczne, stal szczotkowaną aluminium, jak i sztuczny oraz naturalny kamień czy drewno egzotyczne. W zależności od modelu, różnią się one rozmiarami, fakturami oraz kolorystyką. Zdecydować możemy się na wersję minimalistyczną lub wyposażoną w szereg dodatkowych elementów takich, jak półka na kosmetyki, lusterko czy radio.


Najważniejszymi elementami panelu prysznicowego są: górna głowica, słuchawka natryskowa oraz dysze.

Górną głowicą przeważnie jest tu mosiężna, chromowana, umieszczona na uchwycie deszczownica mająca możliwość kierunkowania strumienia wody lub plastikowa główka natryskowa.

Słuchawka może być jedno- lub wielofunkcyjna i być przymocowana bezpośrednio do ściany lub znajdować się na korpusie panelu w specjalnym uchwycie. Warto zaopatrzyć się w słuchawkę wielofunkcyjną jako, że pozwala ona na wybór różnego rodzaju strumieni.

Dysze znajdować mogą się na przegubach lub być wbudowane w panel. Niektóre modele posiadają również możliwość zmiany rodzaju strumienia. Dysze rozmieszczone mogą być centralnie lub symetrycznie w dwóch kolumnach.

Wybierając panel prysznicowy do naszej łazienki, zastanówmy się kto i do jakich celów będzie go najczęściej wykorzystywał. Gdy korzystać będą z niego osoby starsze lub jesteśmy po prostu miłośnikami długich kąpieli, zaopatrzmy się w model wyposażony w siedzisko. Jeżeli panel ma znajdować się nad wanną, zdecydujmy się na taki, który posiada służącą do napełniania wanny wylewkę. Wszyscy, którym w szczególności zależy na bezpieczeństwie użytkowania, zdecydować powinni się na model posiadający baterię termostatyczną, dzięki której możliwe jest uzyskanie wody o stałej temperaturze. Posiada ona pokrętło regulatora z podziałką, na której ustawiamy pożądaną temperaturę. Znajduje się tu również blokada bezpieczeństwa, po wciśnięciu której odpływ gorącej wody na określonym poziomie jest blokowany.

Panel prysznicowy z termostatem to również dodatkowa oszczędność wody - każdorazowe nastawienie wody o odpowiedniej temperaturze prowadzi do większego zużycia, natomiast w wypadku panelu prysznicowego z termostatem odpowiednią temperaturę uzyskujemy w ciągu kilku sekund. Jest to więc urządzenie nie tylko bezpieczne dla najmłodszych, minimalizujące zagrożenie poparzeniem, ale i oszczędniejsze.

Natomiast na panel prysznicowy bez termostatu powinny zdecydować się rodziny, w których poszczególni domownicy mają różne preferencje dotyczące temperatury wody. W wypadku, kiedy część domowników wybiera gorące kąpiele, a część woli jedynie wodę letnią, stały program w panelu prysznicowym z termostatem będzie powodem frustracji i niepotrzebnym utrudnieniem. Nie jest to również konieczny wybór w przypadku rodzin z dorosłymi już dziećmi i posiadającymi inne urządzenia do oszczędzania wody w łazience. W takim wypadku panel prysznicowy z termostatem będzie niepotrzebny. Warto zaznaczyć, że w przypadku tego zakupu cena nie gra większej roli, w naszym sklepie w podobnych cenach można zakupić zarówno panel prysznicowy z termostatem (np. SIL-9940 za 871 zł) i bez niego (np. SIL-9927 za 844 zł czy SIL-9832 za 676 zł).

Natomiast panel natryskowy z deszczownicą warto wybrać, ze względu na wysoki komfort i relaks podczas kąpieli, jednak zachowując również zwykłą słuchawkę prysznicową. Dzięki takiemu wyjściu, będzie możliwość kąpieli, bez np. konieczności moczenia włosów u Pań. Z samodzielną deszczownicą (i bez dodatkowego okrycia głowy), będzie to niemożliwe, a wielu z nas korzysta z szybkiego prysznica rano czy w ciągu dnia. W takich sytuacjach nieodzowny będzie panel natryskowy z deszczownicą + osobną klasyczną słuchawką prysznicową.

Jeszcze raz podsumowując: Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie w naszej łazience, warto przeanalizować różne zmienne - od naszego budżetu, przez wiek i preferencje poszczególnych członków rodziny, aż do indywidualnego poziomu zużycia wody - innymi słowy, czy z natury jesteśmy osobami oszczędnymi, czy wręcz przeciwnie. Takie podejście maksymalizuje zadowolenie z zakupu.


pixel