Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czystość i higiena w łazience

2017-06-13
Jak podają statystyki, w łazience spędzamy aż dwa lata naszego życia. W związku z tym, powinna być to przestrzeń zarówno kusząca dla oka, jak i wygodna oraz (oczywiście) czysta. Niestety, ze względu na specyfikę tego pomieszczenia, bakterie i grzyby rozwijają się w naszych łazienkach wyjątkowo łatwo. W jaki sposób należy skutecznie dbać o higienę w naszej łazience? Podpowiadamy.


Jakie bakterie rozwijają się w łazienkach wyjątkowo łatwo?

Czysta łazienka to podstawa. Bakterie, które najczęściej spotkać można w tym pomieszczeniu to Salmonella, pałeczka ropy błękitnej, bakteria E-coli oraz Klebsiella. Za największe ich skupiska uznaje się wannę, umywalkę, brodzik oraz muszlę klozetową - a więc miejsca, z którymi mamy bezpośredni kontakt kilka razy dziennie. Brak regularnego dbania o higienę sprawić może jednak, że pojawią się one również na szczoteczkach do zębów, kubkach, mydelniczkach, gąbkach oraz ręcznikach. Rozwój bakterii w tych miejscach może powodować poważne problemy zdrowotne, dlatego trzeba im zapobiegać.


Czysta łazienka - podstawowe czynności

Wannę oraz brodzik należy myć dokładnie po każdej kąpieli. Do czyszczenia tego typu powierzchni dobrze sprawdzą się łagodniejsze preparaty o żelowej konsystencji, które bardzo dobrze trzymają się czyszczonej powierzchni, a co za tym idzie – szybko radzą sobie z zarazkami. Najlepiej jest rozprowadzać je przy pomocy delikatnych celulozowych gąbek. Aby zapobiec powstaniu grzybów i pleśni, które lubią tworzyć się w zakamarkach przy umywalkach, brodzikach i wannach, przestrzenie te warto regularnie pryskać preparatem dezynfekującym w spray’u.

Sedes natomiast, czyścić powinno się przy pomocy preparatu posiadającego w składzie środek dezynfekujący. Najlepiej sprawdzą się tu środki wyposażone w długą, zakrzywioną końcówkę, przy pomocy której będziemy w stanie wprowadzić go również pod kołnierz sedesu. Najlepiej jest zaaplikować go wieczorem, rozprowadzić przy pomocy szczotki i pozostawić do rana. Nie zapominajmy także o specjalnych kostkach, żelach czy płynach, które zawiesza się lub przykleja w muszli klozetowej. Zapewniają one nie tylko przyjemny zapach, lecz również zawierają środek dezynfekujący i wybielający, który rozprowadzany jest po ścianach sedesu przez spłukiwaną wodę.


Jak nauczyć domowników dbania o dom?

Ładna łazienka to czysta łazienka. Na jej stan powinna zwracać uwagę cała rodzina, dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiednich nawyków i nauczenie ich domowników, również dzieci. Regularne czyszczenie po sobie umywalek i wanny, regularna wymiana szczoteczek do zębów, mycie podłóg i kłopotliwych miejsc (np. za toaletą), to podstawa. Łazienki z pomysłem mogą posiadać np. tablicę korkową czy kredową, w której będą wypisane wszystkie czynności, jakie należy wykonywać, aby łazienka lśniła czystością. Mogą być one podzielone na dni tygodnia (łatwiej sprzątać codziennie 15 minut niż raz w tygodniu 2 godziny) lub konkretnych domowników, aby każdy wiedział, jakie obowiązki na nim spoczywają. Przyda się również rodzinny notes, w którym zapisujemy termin wymiany szczoteczek do zębów, notujemy potrzebne łazience zakupy itd.


Projekt łazienki a czystość

Ładna łazienka to nie tylko wybór kafli. To również funkcjonalność, która pozwala zachować to pomieszczenie w czystości. Zabudowana wanna i toaleta sprawia, że nie gromadzi się za nią brud, który często usunąć. Gładkie kafle są dużo łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż te o skomplikowanej fakturze, w których z łatwością osadza się brud i kurz. Puszyste dywany z długim włosiem mogą szybko gromadzić nasz naskórek, włosy, a co za tym idzie - roztocza. Dlatego jeśli projekt łazienki dopiero przed Tobą, zadbaj o te szczegóły.

pixel