Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Domowe sposoby na czyszczenie łazienki

2017-06-14
Zamiast kupować gotowe środki czystości, możemy przygotować je samodzielnie w domowym zaciszu. Tego typu preparaty są nie tylko znacznie tańsze, lecz także przyjazne dla środowiska – nie wydzielają one szkodliwych dla zdrowia i atmosfery gazów oraz nie zanieczyszczają wód gruntowych. Ekonomia i ekologia w jednym? Jak dla nas brzmi świetnie. Jak możemy je zrobić?


Czyszczenie łazienki - lista potrzebnych składników

Zanim zaczniesz czyścić łazienkę domowymi sposobami sprawdź, czy masz w domu wszystkie składniki niezbędne do wykonania tego zabiegu. Bez obaw - nawet jeśli ich nie masz, nie będą kosztować majątku. Na liście znajduje się ocet, soda oczyszczona, cytryna, olejki eteryczne, butelka ze spryskiwaczem, miseczka, ściereczka z mikrofibry i gąbka. To kompletny zestaw, który pozwoli Ci wyczyścić całą łazienkę - sedes, wannę, kafle, lustra, płytki, fugi, odpływy, a nawet kamień, pleśń i rdzę. Gotowy? Zaczynamy!


Czym czyścić łazienkę? Domowe sposoby – ocet

Do przygotowania środka do czyszczenia płytek ceramicznych potrzebować będziemy 3,5 litra ciepłej wody oraz ¼ szklanki octu. Składniki łączymy ze sobą i stosujemy gdy mieszanina jest jeszcze ciepła. Wannę, kafelki oraz umywalkę wyczyścimy przy pomocy mieszaniny 2 łyżek octu oraz 0,5 szklanki sody oczyszczonej. Środek nakładać należy na miękką szmatkę.

Chcąc wyczyścić sedes, ¼ szklanki sody oczyszczonej wsypujemy do miski klozetowej, polewamy 1 łyżeczką octu, zostawiamy na 30 minut, przecieramy, a następnie zmywamy. Do wyczyszczenia lustra posłuży nam mieszanina z 1 łyżeczki octu oraz 0,5 litra ciepłej wody. Składniki wlewamy do butelki ze spryskiwaczem, spryskujemy lustro i wycieramy do sucha gazetą. Jeżeli w naszej łazience pojawiła się pleśń, usunąć możemy ją przy pomocy mikstury z 0,5 szklanki wody oraz 4 łyżek octu. By wyczyścić chromowane elementy, takie jak kurki, klamki czy krany, miękką szmatkę zanurzamy w roztworze octu i wody w proporcjach jeden do jeden i przecieramy.


Jak umyć łazienkę? Soda oczyszczona

Fugi wyczyścimy przy pomocy mikstury z sody oczyszczonej oraz wody w proporcjach 1:1. Mieszamy ze sobą składniki i tak powstałą papkę nakładamy na fugi na 15 minut i zmywamy wodą. Gdy chcemy wyczyścić odpływ, wsypujemy do niego ¼ szklanki sody oczyszczonej, zalewamy 0,5 szklanki octu, przykrywamy na 15 minut i zalewamy 2 litrami wrzącej wody.


Cytryna na rdzę i kamień

Na nalot z kamienia lub rdzy wystarczy nasza domowa cytryna. Należy odkroić plaster cytryny i położyć w miejscu, które dotknął atak kamienia lub rdzy i pozostawić na 15 minut. Następnie wystarczy spłukać pozostałości - w przypadku uporczywych zabrudzeń, można jeszcze wyszorować pozostałości.


Piękny zapach - olejki eteryczne w naszej łazience

W łazience bardzo łatwo o nieprzyjemne zapachy, a nie wszystkich satysfakcjonują chemiczne wonie oferowane przez producentów środków do toalet czy odświeżaczy powietrza. Jeśli zależy Ci naturalnym zapachu, delikatnym i bezpiecznym dla środowiska, warto postawić na naturalne olejki zapachowe, które nadadzą łazience delikatnego zapachu - lawendy, trawy cytrynowej czy pomarańczy - wszystko zależy od Twoich preferencji.

Czym czyścić łazienkę? Domowymi sposobami, które są tańsze i przyjazne dla środowiska. Obawy o niską skuteczność tych środków są nieuzasadnione, tak samo jak obawa o nieprzyjemny zapach octu - rozpuszczony nie będzie wydzielał tak intensywnego zapachu, a jeśli po czyszczeniu rozprowadzimy w łazience olejki eteryczne, nie będzie po nim śladu. Z drugiej strony - czy żrący zapach środków do czystości jest dla nas przyjemniejszy? Polecamy wypróbowanie domowych metod i ocenę ich skuteczności na własnym przykładzie.
pixel