Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić kabinę prysznicową?

2017-06-13
Jednym z elementów, o którego regularnej pielęgnacji nie możemy zapomnieć sprzątając naszą łazienkę jest kabina prysznicowa. Jej codzienne użytkowanie przez całą rodzinę sprawia, że wyjątkowo łatwo rozwijają się w niej bakterie i grzyby. Jak należy ją czyścić, aby mogła służyć nam przez wiele lat?

 

Panel prysznicowy - o czym pamiętać podczas kąpieli?

By utrzymać naszą kabinę prysznicową w czystości, najlepiej byłoby, abyśmy po każdej kąpieli dokładnie spłukiwali ją, a następnie wycierali do sucha. Niestety, łatwo jest o tym zapomnieć w codziennym ferworze. Mimo wszystko, warto pamiętać i uczyć swoje dzieci i wszystkich domowników, aby po każdym prysznicu spłukać dokładnie brodzik i szyby, a jeśli jest to kabina prysznicowa przyścienna - również kafle. Nie tylko pozostawimy czyste miejsce dla następnego domownika, ale i dłużej utrzymamy prysznic we względnej czystości.  


Producenci i nowoczesne rozwiązania w imię higieny

Z myślą o zapominalskich, coraz więcej producentów nakłada na szklane powierzchnie kabin prysznicowych specjalne powłoki, na których spływająca woda nie pozostawia śladów. Tworzą one wygładzającą powierzchnię szkła, przez co chronią przed nadmiernym osadzaniem się osadów z mydła. Woda nie spływa wówczas po całej tafli, lecz tworzy niepozostawiające zacieków strumienie. Co więcej, dzięki tego typu powłoce czyszczenie kabiny staje się o wiele łatwiejsze. Jej trwałość uzależniona jest od twardości wody. Jako, że jej działanie powoduje ubytki w powłoce, co około 3 do 6 miesięcy należy ją odświeżać przy pomocy specjalnego preparatu. Przed jego nałożeniem szkło powinno być dokładnie umyte i wytarte do sucha. To dobre rozwiązanie szczególnie dla zabieganych oraz dla biznesu - hoteli i restauracji.


O czystości pamiętaj od samego początku

Już na etapie wyboru odpowiedniej kabiny prysznicowej warto zwrócić uwagę, czy wybrany model łatwo jest utrzymać w czystości. Jednym ze sposobów na czystość jest zaopatrzenie się w kabinę ze ściankami posiadającymi nadruk lub tłoczenia – wówczas wszelkiego rodzaju zabrudzenia będą na niej mniej widoczne. Kabina prysznicowa bez brodzika wymaga odpowiedniej nakładki lub kafli, które również warto przejrzeć pod kątem funkcjonalności, a nie tylko pod względem estetycznym - np. finezyjna faktura kafli jest efektowna, ale gorsza w czyszczeniu. Na uwagę zasługuje również kabina prysznicowa z brodzikiem.


Jak sprzątać kabinę prysznicową?

Do jej pielęgnacji stosować powinniśmy specjalne mleczko, pastę lub spray. Unikać należy preparatów, które w składzie zawierają aceton, kwasy lub benzynę – ich stosowanie spowodować może zmatowienie lub porysowanie szkła. Mocniejsze zabrudzenia w postaci żółtych zacieków oraz osadów z powodzeniem usuniemy przy pomocy koncentratu lub odkamieniacza. Do mycia kabiny z zewnątrz warto zastosować specjalny płyn do szyb oraz luster.


Nie tylko ściany i szyby

Kiedy mówimy o sprzątaniu kabiny prysznicowej, nie możemy myśleć jedynie o kaflach czy szybie. Regularnej konserwacji wymaga cały panel prysznicowy. Jego regularne sprzątanie wydłuża jego żywotność i atrakcyjny wygląd, a nam obniża koszty ewentualnej wymiany części, np. słuchawki prysznicowej, na której osiadła rdza. Są panele prysznicowe, na którym osad jest mniej widoczny (np. w kolorze czerni, jak panel prysznicowy SIL-9031 lub bieli, np. panel prysznicowy SIL-9819), ale mniejsza widoczność zacieków nie daje możliwości rezygnacji z regularnego sprzątania. Czystość w łazience to podstawowy wymóg dla każdego ogniska domowego - w końcu to miejsce, w którym higiena jest na pierwszym miejscu. Dbaj o swoją łazienkę regularnie! Pamiętajmy, że to miejsce powinno być również oazą relaksu, a nie sposób wyciszyć się w miejscu, w którym pełno jest brudu, rdzy i bakterii. Czysta łazienka to wizytówka i duma każdego domu.

pixel