Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać baterię do wanny wolnostojącej?

2017-10-31
Wanny wolnostojące pojawiają się w naszych łazienkach coraz częściej. Teraz można je spotkać nie tylko w łazienkach urządzanych w stylu klasycznym, ale i w tych nowoczesnych, bo producenci zadbali o nowoczesne modele wanien wolnostojących. Wybór wanny wolnostojącej wymaga dokonania kolejnego wyboru, a mianowicie baterii. Zobaczmy, jak dobrać baterię do wanny wolnostojącej, bo wbrew pozorom możliwości wyboru jest dość sporo.


Wanna wolnostojąca i bateria wolnostojąca

Montaż baterii wolnostojącej przy wannie wolnostojącej jest rozwiązaniem bardzo popularnym. Taka bateria nadaje wnętrzu ekskluzywności i sprawia, że nawet niewielka łazienka staje się przepięknym salonem kąpielowym. Baterie wolnostojące znajdziemy zarówno w wersji nowoczesnej, jak i klasycznej. Możemy spotkać takie w wersji jednouchwytowej, dwuuchwytowej czy z termostatem. Nie ma również ograniczeń co do kolorystyki, bo można wybierać wśród baterii srebrnych, złotych, czarnych, białych, wykończonych z połyskiem czy szczotkowanych. Wybór jest naprawdę ogromny, a jedynym ograniczeniem może być styl, w jakim wykańczana jest łazienka i zasobność portfela. Im bateria bardziej wymyślna, zarówno pod kątem designu, jak i koloru, tym droższa.

Wybierając baterię wolnostojącą musimy pamiętać o tym, że wymaga ona dostosowania instalacji wodnej i wykonania odpowiednich przyłączy na etapie grubych prac w łazience. Dlatego decyzja o tym, że zagości u nas wanna wolnostojąca musi być powiązana z decyzją dotyczącą baterii.


Wanna wolnostojąca jaka bateria zamiast wolnostojącej 

Opisana wyżej bateria wolnostojąca nie jest jedynym słusznym wyborem przy wannie wolnostojącej. Choć jest to rozwiązanie bardzo popularne, doskonale wpisujące się w styl łazienek z wannami wolnostojącymi, to jednak nie jest to rozwiązanie jedyne. Można bowiem pokusić się również o montaż baterii podtynkowej czy mocowanej do wanny. Nie są to rozwiązania, które można wybrać zawsze, ale warto wiedzieć o ich zaletach i ograniczeniach stosowania.

Bateria podtynkowa do wanny wolnostojącej podoba się szczególnie osobom, które cenią sobie minimalizm i prostotę. Widoczne są jedynie gałki służące do regulacji strumienia wody, a cała pozostała część baterii jest ukryta pod tynkiem. Rozwiązanie to jednak nie zawsze sprawdza się w przypadku wanien wolnostojących, bo można je zastosować jedynie wtedy, gdy wanna stoi przy ścianie. Jak jednak wiadomo wanny wolnostojące rzadko kiedy są instalowane przy ścianie, dlatego rozwiązanie w ich przypadku jest raczej niepopularne, co nie znaczy, że niemożliwe do zastosowania.

Alternatywą dla baterii wolnostojącej jest bateria mocowana do wanny. Jest to bateria wielootworowa, którą instaluje się w krawędzi wanny. Wymaga to wycięcia 3-5 otworów w zależności od rodzaju baterii, ale w przypadku wanien akrylowych nie powinno to stwarzać problemów. Przed wyborem takiej baterii warto jednak sprawdzić, czy wycinanie otworów w wannie nie spowoduje utraty gwarancji producenta. Jeśli znajdziemy taki zapis w warunkach gwarancji, to mamy dwa wyjścia: możemy wybrać inną wannę lub rozważyć montaż innej baterii wannowej.

Wielootworowa bateria łazienkowa do wanny wolnostojącej może być zainstalowana zarówno wtedy, gdy wanna stoi na środku pomieszczenia, jak i wtedy, gdy znajduje się ona przy ścianie. Oczywiście konieczne jest wcześniejsze przygotowanie instalacji wodnej, bo bez tego taki montaż nie byłby możliwy. Wszystkie elementy przyłączeniowe do baterii mocowanej na krawędzi wanny są ukryte pod jej obudową, dzięki czemu z zewnątrz jest bardzo estetycznie i stylowo. 


Styl wnętrza a bateria do wanny wolnostojącej

Ostatnim, ale niezwykle cennym elementem wpływającym na wybór baterii jest styl, w jakim urządzana jest łazienka. Bateria do wanny z prysznicem umieszczonej w łazience w stylu retro będzie się sporo różnić od baterii do łazienki w stylu nowoczesnym. Różnice dotyczą przede wszystkim kształtu wylewek i kurków, ale również kolorystyki i materiału, z którego wykonana jest bateria. I tak to, co w nowoczesnej łazience sprawdzi się doskonale, np. bateria wannowa z elementami szkła https://silla.pl/product-pol-256-BATERIA-WANNOWA-SEM-1056.html, to w łazience w stylu retro będzie wyglądać jak z zupełnie innej bajki. Nie znaczy to oczywiście, że nie można łączyć ze sobą różnych stylów w aranżacji łazienki, bo i takie wnętrza mogą być atrakcyjne i zaskakująco eleganckie. Jednakże takie połączenia wymagają szerszej wiedzy i doświadczenia, dlatego pozostawmy go raczej architektom wnętrz, a sami przy wyborze kolejnych elementów do wyposażenia łazienki kierujmy się spójnością.

pixel