Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo zamontować panel prysznicowy (natryskowy) narożny?

2017-12-18
Panele prysznicowe mają coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, bo hydromasaż niesie za sobą bardzo wiele korzyści dla zdrowia, a dzięki panelom możemy cieszyć się nim również w zaciszu domowym. Zanim jednak będzie można korzystać z takich biczów wodnych, to konieczny jest montaż panelu. Zobaczmy, jak zamontować panel prysznicowy narożny.


Panel natryskowy narożny – dlaczego taki montaż?

Zanim przejdziemy do omawiania w szczegółach sposobu montażu panelu prysznicowego w narożniku, chcemy powiedzieć kilka słów na temat miejsca jego montażu. Projektanci wnętrz podkreślają, że narożnik kabiny prysznicowej jest jednym z najlepszych miejsc na instalację panelu prysznicowego. Zainstalowany w tym miejscu nie zmniejsza znacząco przestrzeni w kabinie, dzięki czemu korzystanie z niej jest bardzo wygodne.

W małych kabinach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, montaż panelu prysznicowego na ścianie bocznej znacząco zmniejszałby komfort użytkowania kabiny, szczególnie przez osoby o większych gabarytach. W kabinach większych, gdzie swoboda ruchu jest zdecydowanie większa, można rozważyć montaż panelu prysznicowej na krótszej ścianie, ale jeśli tylko jest taka możliwość, to warto jednak zainstalować ją w narożniku.


Panel prysznicowy narożny - instrukcja montażu

Skoro już ustaliliśmy, że narożnik jest najlepszym miejscem do montażu panelu prysznicowego, to czas przystąpić do jego montażu. Większość paneli prysznicowych, takich jak panel prysznicowy z deszczownicą https://silla.pl/product-pol-808-PANEL-PRYSZNICOWY-SIL-9832-SREBRNY.html, czy panel prysznicowy z termostatem, można instalować zarówno na prostej ścianie, jak i w narożniku, ale zanim montaż właściwy zostanie rozpoczęty, to warto sprawdzić, czy nasz panel również do nich należy. Najważniejszym elementem, od którego to zależy, są zaczepy, na których mocowany jest panel. Jeśli dołączone do zestawu zaczepy nie są przeznaczone do montażu w narożniku, to warto kupić taki uniwersalny zestaw zaczepów montażowych, dzięki którym taki montaż będzie możliwy.

Po sprawdzeniu zaczepów możemy przystąpić do wyznaczenia miejsca montażu panelu. Wysokość instalacji zależy w dużej mierze od wzrostu osób, które z kabiny będą korzystać. Warto jednak również wziąć pod uwagę fakt, że panel prysznicowy powinien zasłonić miejsca przyłączy wodnych i nie powinien wystawać od góry powyżej kabiny prysznicowej.

Po wyznaczeniu wysokości montażu zaznaczamy miejsca, w których należy wywiercić otwory montażowe. Przy wierceniu należy uważać, by nie pękły płytki, a wielkość otworów należy dostosować do wielkości kołków rozporowych, które będą służyć do montażu. Jeśli panel mocujemy w lekkiej ściance z płyt kartonowo-gipsowych, to pamiętajmy, by użyć kołków rozporowych specjalnie do tego przeznaczonych.

Gdy otwory na kołki są gotowe, możemy przymocować uchwyty montażowe oraz rozpocząć podłączenie panelu do instalacji wodnej. Koniecznie więc powinniśmy podłączyć wężyki do odpowiednich otworów w instalacji wodnej, wcześniej oczywiście zamykając główny zawór wody. Przyłącza należy uszczelnić konopiami i pastą uszczelniającą, a następnie, po sprawdzeniu szczelności, możemy powiesić panel prysznicowy narożny. Montaż jest już zakończony.

Powyższe zalecenia dotyczą montażu paneli prysznicowych natynkowych. Jeśli chcemy zamontować panel prysznicowy podtynkowy, to jego instalacja jest nieco inna. Część prac związanych z montażem panelu wykonuje się bowiem zanim płytki zostaną ułożone, a po ich ułożeniu zakłada się jedynie części zewnętrzne. Taka instalacja musi być zatem przemyślana sporo wcześniej, bo montaż takiego panelu po remoncie łazienki jest niemożliwy, chyba że ktoś jest gotowy na skuwanie płytek, przeróbki instalacji wodnej i późniejsze układanie płytek na nowo.


Kilka uwag praktycznych

Na koniec chcemy dodać parę uwag praktycznych, które mogą się przydać przy montażu panelu natryskowego. Warto przy montażu pamiętać o tym, by zabezpieczyć brodzik przed uszkodzeniem. Dobrze w roli zabezpieczenia sprawdzi się gruba tektura, która w razie upadku jakiegoś narzędzia uchroni nasz brodzik. Dobrze byłoby również pamiętać o tym, że pył powstały w trakcie wiercenia może dostać się pod tę tekturę i potem, poprzez tarcie, spowodować uszkodzenia jego powierzchni. Mając to na uwadze warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która podczas wiercenia będzie trzymała rurę od włączonego odkurzacza pod wiertłem. Jeśli nie mamy pomocnika, to możemy poradzić sobie również w inny sposób, przyklejając pod miejsce wiercenia otworu kopertę. To do niej, a nie na brodzik, spadnie cały pył powstały podczas wiercenia.
pixel