Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo zamontować wannę wolnostojącą?

2017-05-17
Jak prawidłowo zamontować wannę wolnostojącą?
Wanna wolnostojąca pojawia się w dużej liczbie współczesnych łazienek. Nic w tym dziwnego, bo jest elegancka i w każdej łazience wygląda dostojnie i stylowo. Jednakże nie każdy wie, jak prawidłowo zamontować wannę wolnostojącą, dlatego postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie z tym związane. Zanim jednak dojdzie do montażu wanny, należy podjąć szereg decyzji, które z pozoru nieistotne, ale również wpłyną na jej prawidłowy montaż.

Wanna wolnostojąca – wymiary

Bardzo istotną kwestią, którą należy przemyśleć przed montażem wanny wolnostojącej są wymiary. Niemal każdy użytkownik chciałby, by wanna była jak największa, bo to zdecydowania poprawia komfort jej użytkowania. Wybierając wannę wolnostojącą należy brać pod uwagę nie tylko własne potrzeby, ale również wielkość łazienki. Znalezienie złotego środka sprawi, że łazienka będzie świetnie wyglądać, a my będziemy mogli doskonale się zrelaksować.

Jednakże wanna wolnostojąca w małej łazience nie może być zbyt duża, bo zaburzyłoby to proporcje pomieszczenia i z pewnością nie wyglądałoby dobrze. W takiej łazience być może najlepiej sprawdzi się narożna wanna wolnostojąca, która jest rozwiązaniem hybrydowym – nie wymaga tak dużo miejsca jak typowa wanna wolnostojąca, ale wygląda równie doskonale jak ona.

Wybór odpowiedniej wanny

Skoro już wiemy, że wannę należy dopasować rozmiarem do łazienki, to czas szukać tej najbardziej dopasowanej do naszych możliwości i stylu, w którym będzie urządzona łazienka. Każdy producent wanien wolnostojących ma w swojej ofercie kilka-kilkanaście różnych modeli. Znajdą się w nich zarówno te nowoczesne, jak i te w stylu retro. Różnić się mogą nie tylko stylem, ale również kolorem. Wanna wolnostojąca biała wcale nie jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Miłośnicy niesztampowych rozwiązań również mają w czym wybierać i być może to wanna wolnostojąca czarna najbardziej przypadnie im do gustu i to właśnie taka znajdzie się w ich łazience.

Wanna wolnostojąca a przygotowanie instalacji  

Jak sama nazwa wskazuje, montaż wanny wolnostojącej odbywa się z dala od ścian łazienki. W związku z tym, zanim zostanie zamontowana wanna wolnostojąca, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji. Oczywiście idealnie by było, gdyby zmiany te były przeprowadzane na etapie prac wykończeniowych. Wówczas przeniesienie odpływu i rur doprowadzających wodę do baterii wannowej, najczęściej również wolnostojącej, nie stanowi żadnego problemu. W sytuacji, gdy chcemy zamontować wannę wolnostojącą w istniejącej łazience, to bez remontu i przeróbek w instalacji z pewnością się nie obejdzie.

Sposób montażu

Wszystkie powyższe kroki, a więc wybór odpowiedniej do naszej łazienki wanny i przygotowanie instalacji, do której wanna zostanie podłączona, doprowadziły do ostatniego etapu, czyli montażu. Wannę montuje się już po wykonaniu wszelkich brudnych prac w łazience, a więc po ułożeniu płytek na podłodze i na ścianach. Sposób montażu zależy przede wszystkim od tego, czy wanna będzie stała na nóżkach czy będzie to wanna w obudowie. Jedno jest jednak niezmiennie –  wanna powinna być doskonale wypoziomowana, bo tylko dzięki temu montaż wanny będzie wykonany prawidłowo. I to właśnie wypoziomowanie wanny jest pierwszą czynnością, która rozpoczyna montaż.

Wypoziomowanie powinno odbywać się przy użyciu poziomicy. Jeśli wanna stoi na nóżkach, to z pewnością za częścią ozdobą są specjalne wsporniki, które pozwalają na częściową regulację. Z ich pomocą można dostosować wysokość poszczególnych nóżek do potrzeb. Jeśli mamy montować wannę w obudowie, to prawdopodobnie cały ciężar wanny będzie się krył za obudową, na specjalnym stelażu. On również powinien mieć możliwość regulacji wysokości poszczególnych wsporników.

Po wypoziomowaniu można przystąpić do przymocowana wanny do podłoża. Wykonuje się to przy użyciu silikonu. Jest on nakładany na spód nóżek lub wsporników, a gdy wyschnie, uszczelniane i ostatecznie przytwierdzane są krawędzie nóżek. Silikonem uzupełnia się również przestrzeń pod obudową wanny.  

Warto pamiętać, by nie odrywać folii zabezpieczającej i zabezpieczyć np. kartonem krawędzie wanny, zanim zostanie ona ostatecznie zainstalowana. Jeśli oderwiemy ja zbyt wcześnie, to istnieje pewne ryzyko zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych.  

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił, że uroku łazience doda tylko dobrze dobrana i prawidłowo zamontowana wanna wolnostojąca. Cena takiego podejścia jest niewielka, jeśli weźmiemy pod uwagę późniejszy komfort i elegancki wygląd łazienki.
pixel