Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić swoją łazienkę marzeń?

2017-06-12
Łazienka to przestrzeń, w której każdego dnia spędzamy sporo czasu. Urządzając ją, postarajmy się, by była to przestrzeń zarówno efektowna, jak i ergonomiczna.

Aby korzystanie z poszczególnych urządzeń znajdujących się w łazience było komfortowe, pamiętać musimy o zapewnieniu wolnej przestrzeni przed nimi. Przed kabiną prysznicową pozostawić powinniśmy powierzchnię o wymiarach co najmniej 80 na 90 centymetrów, wanną oraz umywalką – 70 na 100, miską WC – 60 na 80 centymetrów, a bidetem – 60 na 100 centymetrów.

Równie istotną kwestią jest odległość pomiędzy poszczególnymi sprzętami, która wynosić powinna od 20 do 30 centymetrów. Wyjątek stanowi umywalka oraz wanna – ich krawędzie mogą się pokrywać, a nawet minimalnie nachodzić na siebie.

Poza armaturą, równie kluczowym elementem wystroju łazienki są meble. Znaleźć powinna się tu przestrzeń zarówno na przechowywanie kosmetyków, jak i ręczników czy środków czystości. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są szafki podumywalkowe wyposażone w jedną lub kilka szuflad.

Pamiętajmy, że łazienka jest nie tylko przestrzenią służącą do codziennej higieny – korzystamy z niej również gdy chcemy wyczyścić buty, wypłukać brudne ścierki czy wykąpać naszego pupila. Warto zastanowić się również gdzie będziemy prać i suszyć nasze ubrania. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, postarajmy się wydzielić osobną łazienkę gospodarczą połączoną z pralnią. Najlepiej gdyby oddalona była ona od części mieszkalnej i znajdowała się na przykład w piwnicy lub obok garażu.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami łazienki o niewielkim metrażu, zastosować możemy kilka trików, które spowodują optyczne jej powiększenie. Wystarczy, że na ścianie powiesimy duże, odbijające przestrzeń lustro, wybierzemy meble oraz farbę w jasnym kolorze i unikać będziemy mozaikowych oraz drobnych wzorów.

pixel