Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować odpływ liniowy? Instrukcja krok po kroku

2017-09-27
Odpływ liniowy to jedno z rozwiązań, które cieszy się rosnącą popularnością. Doceniają go projektanci i miłośnicy nowoczesnych rozwiązań we wnętrzach. Jest to również świetne rozwiązanie w domach osób starszych czy niepełnosprawnych. Zanim jednak łazienka z odpływem liniowym zacznie funkcjonować i będziemy mogli w pełni korzystać z jej funkcjonalności, musimy wykonać montaż opływu. Oto instrukcja jak zamontować odpływ liniowy krok po kroku.


Krok 1 – podejście kanalizacyjne

Pierwszym etapem montażu odpływu liniowego jest zrobienie podejścia kanalizacyjnego w stropie. Sposób jego wykonania jest odmienny w zależności od tego, z jakim rodzajem stropu mamy do czynienia. Najlepiej wykonać go jeszcze na etapie budowy, bo to pozwoli zadbać zawczasu o odpowiednie umiejscowienie odpływu i wymagane spadki. Najmniej problemów jest przy wykonywaniu podejścia kanalizacyjnego w podłodze umieszczonej na gruncie. Nieco trudniej jest na piętrze, gdy opływ mamy zainstalować w stropie, ale i tutaj również wykonanie podejścia kanalizacyjnego jest możliwe, zwłaszcza gdy jeszcze nie ma górnej warstwy wylewki.

Najwięcej problemów może być z wykonaniem podejścia kanalizacyjnego pod odpływ liniowy w sytuacji, gdy wylewki są już wykonane. W takiej sytuacji są właściciele mieszkań w bloku, które kupili od dewelopera lub z rynku wtórnego oraz ci, którzy odpływ liniowy robią przy okazji remontu. Nie znaczy to jednak, że odwodnienie liniowe w takim miejscu nie jest możliwe, choć jego wykonanie wiąże się z kuciem wylewki. Mogą się również pojawić pewne problemy natury technicznej wynikające ze zbyt cienkiej warstwy wylewki, co uniemożliwia zachowanie ważnych parametrów. Liniowy odpływ musi być bowiem zainstalowany co najmniej 2 cm poniżej powierzchni podłogi, a jednocześnie jego wierzch musi być co najmniej 10cm od powierzchni stropu, co przy cienkiej wylewce może nastręczać pewnych problemów. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się montaż odpływu liniowego z jak najniższym syfonem, co pozwoli spełnić te wymagania. Można również zdecydować się na odpływ liniowy z regulowanymi nóżkami, np. https://silla.pl/product-pol-782-ODPLYW-LINIOWY-MODEL-1F-900MM.html, który pozwala dopasować wysokość montażu do wysokości wylewki.


Krok 2 – instalacja odpływu


Do przygotowanego w punkcie pierwszym podejścia pod odpływ liniowy możemy już dołączyć dolny element odpływu. Na tym etapie warto jeszcze nie instalować kratki ozdobnej, bo mogłaby ona ulec uszkodzeniu. Co prawda jest ona chroniona folią, ale biorąc pod uwagę fakt, że wokół odpływu będą jeszcze wykonywane brudne prace, to warto poczekać z jej instalacją na sam koniec.


Krok 3 - spadek w kierunku odpływu

Kolejnym krokiem jest wykonanie spadku w kierunku odpływu. Specjaliści doradzają, by spadek ten wynosił co najmniej 2,5%. Może być wykonany z jednej strony, jeśli odpływ liniowy instalujemy przy ścianie, lub z dwóch stron, jeśli odpływ liniowy montujemy na środku.


Krok 4 – wykonanie hydroizolacji

Teraz czas na zaizolowanie miejsca, w którym znajduje się miejsce przeznaczone na brodzik. Do tego celu warto używać hydroizolacji w płynie, którą pokrywamy całą podłogę oraz ściany (do wysokości co najmniej 1,5m) wokół miejsca na brodzik. Dzięki niej ryzyko zalania sąsiada pod spodem czy parteru w naszym domu jest zminimalizowane do zera.


Krok 5 – ułożenie płytek i fugowanie

Po wykonaniu czynności przygotowawczych czas na ułożenie płytek. Można je układać bezpośrednio na wyschniętej hydroizolazji. Warto tak dobrać płytki, by łatwo je było dopasować do odpływu liniowego. Idealnie sprawdzają się w tej roli płytki mozaikopodobne, ale osoba, która ma doświadczenie w układaniu płytek będzie umiała ładnie dociąć również płytki dużego formatu.


Krok 6 - odpływ liniowy - montaż kratki

Zwieńczeniem, który kończy montaż odpływu liniowego, jest instalacja kratki. Jeśli płytki są już gotowe i wyczyszczone z pozostałości fugi, to bez wątpienia można już założyć wierzchnią kratkę. Warto jednak pamiętać o tym, że jest ona nie tylko elementem użytkowym, ale również dekoracyjnym. To właśnie dlatego dobrze byłoby przemyśleć jej wybór przy zakupie odpływu liniowego i dobrać ją w taki sposób, by pasowała do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze łazienki. Jedni wybiorą kratkę z delikatnym wzorem, inni z bardziej widocznym, a jeszcze inni kratkę w kolorze, który pasuje, lub wręcz przeciwnie, kontrastuje, z kolorem płytek. Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
pixel