Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie baterie do wanien wolnostojących?

2017-12-18
Wanny wolnostojące szturmem podbijają serca Polaków. Zakochują się w nich nie tylko właściciele łazienek tak dużych, że z powodzeniem możemy je nazywać salonami kąpielowymi, ale również ci, którzy mają łazienki o nieco mniejszych gabarytach. I jedni, i drudzy, po wyborze wanny wolnostojącej stają przed dylematem, jaką baterię wybrać. Zobaczmy jakie mamy możliwości wyboru.


Bateria wolnostojąca

Jeśli w domu ma się pojawić wanna wolnostojąca, to dla wielu osób oczywistą sprawą jest to, że obok niej pojawi się bateria wolnostojąca. Istotnie jest to rozwiązanie bardzo często stosowane, szczególnie wtedy, gdy wanna wolnostojąca stoi daleko od ściany. Wybór baterii wannowych tego typu jest ogromny. Możemy znaleźć zarówno te nowoczesne, które idealnie wpisują się w stylistykę współczesnych łazienek, jak i te bardziej retro, które doskonale pasują do wanien na kaczych nóżkach.

Baterie wannowe wolnostojące nie zawsze są jednak dobrym rozwiązaniem. Dużo kontrowersji budzi kwestia utrzymania ich w czystości, bo jak wiadomo baterie te zawsze są widoczne w całości. Niektórzy właściciele narzekają właśnie z powodu kłopotów z utrzymaniem porządku obok wanny (ach ta stojąca nóżka!) oraz z pielęgnacją całej dużej baterii. Okazuje się jednak, że baterie do wanien wolnostojących wcale nie muszą być również wolnostojące, bo możemy z powodzeniem zdecydować się także na inne rozwiązanie.


Baterie na wannę – montaż na brzegu wanny

Przeglądając baterie wannowe z pewnością rzuci nam się w oczy fakt, że wielu producentów oferuje nam baterie stojące. Są to baterie, które montuje się zwykle w brzegu wanny lub na półce obok niej. Oczywiście w przypadku wanny wolnostojącej mamy do wyboru tylko pierwszą opcję, czyli montaż baterii w brzegu wanny.

Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Taka armatura wannowa jest bardzo wygodna, nie potykamy się o nią, co ma szczególne znaczenie w przypadku łazienek o niezbyt dużej powierzchni. Dodatkowym atutem jest brak wijącego się węża prysznicowego, który po prostu jest schowany, gdy prysznic nie jest w użyciu. Ma to znaczenie nie tylko dla funkcjonalności, ale również dla estetyki łazienki.

Możemy zdecydować się na baterie 3,4, a nawet 5 otworową. Wszystko zależy od tego, z jakim systemem kurków mamy do czynienia. Bateria wannowa 3 otworowa np. https://silla.pl/product-pol-250-BATERIA-WANNOWA-SEM-1032.html składa się z trzech elementów: kranu, prysznica i jednouchwytowej głowicy sterującej. W bateriach 4 otworowych mogą być oddzielone regulatory wody ciepłej i zimnej, a w bateriach 5 otworowych oprócz wyżej wymienionych elementów znajduje się dodatkowy mieszacz, który służy regulowaniu temperatury lecącej z kranu.


O czym pamiętać wybierając baterię do wanny wolnostojącej?

Dokonując ostatecznego wyboru baterii wannowej musimy zadać sobie jeszcze kilka pytań i rozwiązać kilka kwestii technicznych. Oprócz kwestii związanej z aranżacją łazienki, a więc pytań o to, jak powinna wyglądać bateria wannowa z prysznicem musimy się również zastanowić, jakie mamy możliwości jej montażu.

Znaczenie ma tutaj np. wymóg producenta wanny, który cofnie ochronę gwarancyjną, gdy w wannie zostaną nawiercone otwory. Nie wszyscy producenci tak robią, ale warto sięgnąć do zapisów regulujących warunki gwarancji, zanim zaczniemy wiercić otwory pod baterię wannową stojącą.

Warto również sprawdzić krany wannowe, a konkretnie ich zasięg. Baterie mogą się bowiem od siebie różnić długością wylewki i w niektórych wannach może ona okazać się zbyt krótka, w innych zbyt długa, co zależy przede wszystkim od modelu wanny, który wybierzemy. Zobaczmy zatem jak konkretny model baterii będzie współgrał z wanną, którą wybraliśmy.

Podobne kwestie należy sprawdzić, wybierając wolnostojące baterie wannowe pionowe. W tym wypadku znaczenie ma m.in. całkowita wysokość baterii, ale również wysokość, na której znajduje się kran. W nowoczesnych łazienkach dobrze będą się prezentować baterie smukłe i wysokie. Natomiast w łazienkach retro dużo lepiej będą wyglądać baterie nieco niższe, których kran jest zlokalizowany tuż nad krawędzią wanny. Zbyt wysoki kran w tym wypadku wyglądałby bowiem co najmniej dziwnie.

Na podstawie powyższych rozważań widać wyraźnie, że wybór wanny wolnostojącej nie jest równoznaczny z wyborem baterii wolnostojącej. Warto o tym pamiętać i zastanowić się, które rozwiązanie będzie w naszym przypadku najlepsze. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, zarówno te funkcjonalne, jak i estetyczne i wybrać tę baterię, która się najlepiej  dopasuje do naszych wymagań.


pixel