Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy retro - efektowne rozwiązanie do Twojego mieszkania

2017-07-06
Oświetlenie to ważny element w każdej aranżacji wnętrza. Niezależnie od tego, czy urządzasz dom w stylu skandynawskim, rustykalnym czy retro, to dobrze dobrane lampy na pewno dodadzą mu klasy i uroku. Niestety wielu z nas traktuje temat lamp po macoszemu i niemal codziennością są żarówki na kablu wiszące jeszcze przez długie miesiące po przeprowadzce do nowego lokum. Tymczasem wybór lampy to naprawdę nic trudnego, o czym chcemy Was przekonać na przykładzie lampy w stylu retro.

Lampy retro – do jakich wnętrz? 


Pierwsze pytanie, które nasuwa się na hasło lampy w stylu retro jest związane ze stylem wnętrza. Najbardziej oczywiste wydaje się bowiem to, że lampy retro pasują wyłącznie do aranżacji właśnie w takim stylu. I jest to z pewnością zgodne z prawdą, ale tylko częściowo. Okazuje się bowiem, że takie oświetlenie świetnie nadaje się również do wnętrz w innych stylach. Kochają je właściciele wnętrz w stylu vintage, rustykalnym czy prowansalskim. Doskonale sprawdzają się również w aranżacjach w stylu klasycznym, którym dodają powagi i elegancji, ale także w niektórych wnętrzach skandynawskich czy industrialnych.

Sekretem oświetlenia w stylu retro jest bowiem to, że może być ono bardzo różnorodne. Nie da się bowiem jednoznacznie określić, że lampy wiszące retro to tylko żyrandole z mosiądzu i żarówkami w formie świec. W tym stylu będą bowiem również żyrandole z kryształkami, ale również pojedyncze żarówki z metalowymi kloszami w starym stylu. Bardzo trudno zatem zaszufladkować lampy w starym stylu i powiedzieć, że tylko taka, a nie inna lampa, jest jego idealnym ucieleśnieniem.

Lampy sufitowe retro – jak wybrać 


Skoro już wiemy, że retro lampy mogą stać się ozdobą wnętrz w niemal każdym stylu, no może poza ultranowoczesnym minimalizmem, to czas zastanowić się, jak dobrać odpowiednie oświetlenie do naszego wnętrza. Przy wyborze należy brać pod uwagę kilka czynników.

Pierwszym z nich jest spójność ze stylistyką przestrzeni, w której chcemy takie oświetlenie zainstalować. A zatem, jeśli urządzamy wnętrze w stylu klasycznym, to szukajmy klasycznej prostej lampy, z niewielką ilością zdobień. Idealnie do takiej aranżacji będą pasować lampy z mosiądzu, klasyczne i dystyngowane. Mogą mieć klosze szklane, ale równie dobrze będą wyglądać takie z żarówkami w formie świec. Nienajlepszym pomysłem będą natomiast lampy sufitowe retro z abażurami z tkaniny, które za to idealnie będą pasować do stylu prowansalskiego.

Jeśli wybieramy retro lampy do aranżacji w stylu prowansalskim, to z powodzeniem możemy wybierać lampy bardziej dekoracyjne, np. z dekoracyjnym motywem roślinnym. Takie elementy mogą pojawić się np. na rozecie przy suficie lub na elemencie przyściennym, jeśli wybieramy kinkiety.

Nie zawsze jednak spójność ma kluczowe znaczenie. Są bowiem aranżacje, których cały urok oparty jest na zaskakujących połączeniach. To kwintesencja stylu vintage, zyskującego rzesze oddanych miłośników. W takich wnętrzach lampy retro wiszące nie mogą się idealnie wpisać w styl wnętrza, bo trudno go jednoznacznie określić. Zależy on bowiem od wyobraźni, wyczuciu i osobowości urządzającego. Jedno jest jednak pewne – w takich wnętrzach nigdy nie jest nudno, a niektóre zestawienia mogą nawet szokować.

Oświetlenie sufitowe – kilka ważnych zasad 


Na koniec chcemy dodać jeszcze kilka porad, które mogą pomóc dobrać oświetlenie do wnętrza. Są to zasady uniwersalne, a więc doskonale pasują również do kwestii wyboru lamp w stylu retro. Najważniejsza z nich dotyczy proporcji.

Mamy tu na myśli proporcje pomiędzy wielkością pomieszczenia, a liczbą lamp i ich rozmiarem. Czasy, w których w każdym pokoju mieliśmy tylko jeden punkt świetlny na środku pomieszczenia na szczęście już minęły i chętnie wykorzystujemy różne źródła światła we wnętrzu. Zdarza się jednak, że chcemy przesadzić i w małym salonie zastosować kilka różnych rodzajów oświetlenia. Zamysł jest może dobry, bo dzięki temu możemy dobierać rodzaj światła do potrzeb i funkcji pokoju, ale jak to mówią: co za dużo, to niezdrowo. Nie przesadzajmy zatem z różnorodnością rozwiązań, bo zamiast efektu „wow”, uzyskamy efekt przeładowania i pomniejszenia pomieszczenia.

Przy doborze oświetlenia ma znaczenie nie tylko liczba lamp, ale również ich wielkość. Jeśli mamy pomieszczenie niewielkie i standardowej wysokości, to nie możemy w niem powiesić wielkiego żyrandola. Nawet najpiękniejsza lampa w stylu retro będzie w takim wnętrzu wyglądać groteskowo. Zdecydowanie lepiej w takich aranżacjach sprawdzą się lampy retro mniejsze, które będą stanowić widoczny, ale nie przytłaczający element całej aranżacji.
pixel