Mała łazienka - 5 sprawdzonych sposobów na jej aranżację
2017-05-29
Urządzanie łazienki to zawsze duże wyzwanie. Trzeba się zdecydować na układ sprzętów, styl, w jakim zostanie urządzona i kolory, które zostaną wykorzystane. Przed prawdziwym wyzwaniem stają jednak ci, którzy mają małą łazienkę. Co krok napotykają oni na pewne ograniczenia, które nie pozwalają im na urządzenie łazienki z rozmachem. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy 5 sprawdzonych sposobów na aranżacje małej łazienki.
Nie znaczy to jednak, że małe łazienki muszą być białe czy kremowe i nie może być w nich żadnych mocniejszych akcentów. Wręcz przeciwnie, takie dodatki w mocniejszych i ciemniejszych kolorach pomogą dodać wnętrzu charakteru i sprawią, że nie będzie ono mdłe. Wszystko jednak należy robić z umiarem, kierując się zasadą: „co za dużo, to niezdrowo”.
Najlepiej wykonać oświetlenie górne, które rozświetli wnętrze całej łazienki oraz oświetlenie kierunkowe, np. kinkiety, które oświetlą twarz osoby stojącej przed lustrem. Koniecznie należy je dobrać do stylu łazienki i pamiętać o tym, by nie przytłoczyć wnętrza. Mała łazienka to nie jest bowiem miejsce na bardzo bogato zdobione żyrandole. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wbudowane w sufit oprawy oświetleniowe czy delikatne kinkietu obok lustra.
Wiele osób właśnie w ten sposób wykorzystuje przestrzeń pod umywalką, obok i nad geberitem czy nad pralką. Można również zastanowić się, czy w łazience nie ma jakichś wnęk, wynikających np. z konieczności zabudowy rur czy komina i wykorzystać je do stworzenia półek. Nie polecamy jednak tworzyć otwartych półek, bo w małej łazience będą one przytłaczać i powodować niepotrzebny chaos. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się szafki zamykane, najlepiej w taki sposób, by wtopiły się w otoczenie.
Prysznic zamiast wanny
Jednym z częstszych sposobów na rozwiązanie problemu z powierzchnią łazienki jest zamiana wanny na kabinę prysznicową. Projekty małych łazienek często już przewidują takie rozwiązanie, jako to bardziej praktyczne i lepiej dostosowane do małej przestrzeni. Jednakże, nawet jeśli projektant sugerował umieszczenie w małej łazience wanny, to warto zastanowić się nad tym, czy nie lepszym pomysłem byłaby jej zamiana na prysznic. Często bowiem okazuje się, że zamiast małej, a przez to niewygodnej, wanny, możemy mieć dużą kabinę prysznicową. Jeśli dodatkowo wyposażymy ją w panel prysznicowy, to nawet w niedużej łazience możemy mieć kabinę na miarę SPA.Triki optyczne – dobry pomysł na urządzenie łazienki
Nie od dziś wiadomo, że oko ludzkie jest podatne na złudzenia. To właśnie dzięki nim możemy w prosty sposób stwarzać wrażenie przestronności, nawet w bardzo niedużych pomieszczeniach. Urządzając małą łazienkę warto sięgnąć po jasne kolory i powierzchnie błyszczące, bo dzięki nim pomieszczenie wyda się większe.. Jeśli porównamy ze sobą dwa projekty łazienek, z których jeden jest wykonany w ciemnych kolorach, a drugi w bieli czy innej jasnej barwie, a dodatkowo w tym drugim wykorzystano błyszczące płytki na ścianach, to zauważymy znaczną różnicę. Ta jasna łazienka będzie się wydawać zdecydowanie większa, choć wymiary pomieszczenia będą identyczne.Nie znaczy to jednak, że małe łazienki muszą być białe czy kremowe i nie może być w nich żadnych mocniejszych akcentów. Wręcz przeciwnie, takie dodatki w mocniejszych i ciemniejszych kolorach pomogą dodać wnętrzu charakteru i sprawią, że nie będzie ono mdłe. Wszystko jednak należy robić z umiarem, kierując się zasadą: „co za dużo, to niezdrowo”.
Prostota w małej łazience
Szukając pomysłów na urządzenie małej łazienki warto pamiętać, że wyżej wspomniana zasada dotyczy nie tylko kolorystyki wnętrza, ale również stylu, w jakim łazienka zostanie urządzona. W małych wnętrzach średnio sprawdzają się łazienki urządzone w stylu francuskim czy angielskim. Specyfika tych stylów wymaga bowiem większej liczby ozdób, które w małej łazience mogą przytłaczać. W małej łazience zdecydowanie lepiej sprawdzi się prostota, dlatego szukając pomysłu na aranżację tej niewielkiej przestrzeni, wybierajmy styl skandynawski, nowoczesny czy minimalistyczny. Prosta bateria prysznicowa czy bateria stojąca, nowoczesna ceramika łazienkowa i płytki bez wyraźnych motywów dekoracyjnych, to najlepszy sposób na urządzenie małej łazienki.Małe łazienki z pomysłem – zadbaj o oświetlenie
Jak już wcześniej wspomniano, jasne wnętrza wydają się być większe niż są w rzeczywistości. Warto o tym pamiętać nie tylko przy doborze kolorów, ale również oświetlenia. W małej łazience nie powinniśmy się ograniczać do jednego źródła światła. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kilka źródeł, które można zapalać niezależnie od siebie.Najlepiej wykonać oświetlenie górne, które rozświetli wnętrze całej łazienki oraz oświetlenie kierunkowe, np. kinkiety, które oświetlą twarz osoby stojącej przed lustrem. Koniecznie należy je dobrać do stylu łazienki i pamiętać o tym, by nie przytłoczyć wnętrza. Mała łazienka to nie jest bowiem miejsce na bardzo bogato zdobione żyrandole. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wbudowane w sufit oprawy oświetleniowe czy delikatne kinkietu obok lustra.
Sprytne schowki to podstawa
Czy w małej łazience znajdzie się miejsce do przechowywania? Owszem, choć faktycznie nie można sobie pozwolić na duże meble łazienkowe. Wystarczy jednak przyjrzeć się łazience i znaleźć miejsca, w których można stworzyć schowki, które nie zmniejszą przestrzeni we wnętrzu.Wiele osób właśnie w ten sposób wykorzystuje przestrzeń pod umywalką, obok i nad geberitem czy nad pralką. Można również zastanowić się, czy w łazience nie ma jakichś wnęk, wynikających np. z konieczności zabudowy rur czy komina i wykorzystać je do stworzenia półek. Nie polecamy jednak tworzyć otwartych półek, bo w małej łazience będą one przytłaczać i powodować niepotrzebny chaos. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się szafki zamykane, najlepiej w taki sposób, by wtopiły się w otoczenie.