Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mosiężne zestawy natryskowe - armatura łazienkowa

2017-12-18
Mosiężne zestawy natryskowe wielu osobom kojarzą się z łazienkami w starym stylu. Faktycznie, w łazienkach w stylu retro mosiężne krany czy kurki są niezbędne, ale to wcale nie znaczy, że wybierając nowoczesny styl wnętrza musimy z tego materiału rezygnować. Zobaczmy dlaczego warto mieć u siebie mosiężne zestawy prysznicowe.


O mosiądzu słów kilka


Zanim zaczniemy mówić o bateriach z mosiądzu poświęćmy kilka słów samemu materiałowi. Otóż typowy mosiądz to stop miedzi i cynku, który może zawierać również dodatki innych metali. Kolor tego materiału zależy od tego, ile jest w nim miedzi. Im jej więcej, tym kolor bardziej żółty i odwrotnie, im jej mniej, tym kolor bardziej stonowany. Nie jest on błyszczący, ale da się szczotkować i polerować, dzięki czemu można osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne.

Mosiądz jest cenionym stopem, gdyż jest np. wytrzymalszy od brązu, daje się łatwo obrabiać, ale obróbka nie zmniejsza jego wytrzymałości. Z tego powodu z powodzeniem stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu, w tym również do produkcji rur i armatury łazienkowej. Jedną z jego licznych zalet jest również to, że mosiądz nie koroduje i dzięki temu może być stosowany w elementach, które mają ciągły kontakt z wodą. To właśnie dlatego wykonuje się z niego złączki i kolanka różnego typu do instalacji wodnych, ale również baterie łazienkowe.


Zestaw natryskowy z deszczownicą - mosiądz w roli głównej 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, mosiądz doskonale sprawdza się jako materiał na baterie łazienkowe do łazienek w stylu retro. W takich łazienkach naturalny mosiądz wygląda doskonale i patrząc na taką baterię wydaje nam się, że istotnie pochodzi ona z danej epoki, gdyż pasuje ona do tego miejsca idealnie. Można zatem powiedzieć, że naturalny mosiądz i odpowiednio stylizowane kształty kranu i kurków to klucz do sukcesu, jeśli mamy w planie urządzić łazienkę rodem z początku XX wieku.

Co jednak począć, gdy nie jesteśmy miłośnikami stylu retro i nasza łazienka ma być zdecydowanie bliższa współczesnym trendom? Przede wszystkim powinniśmy przejrzeć ofertę producentów armatury łazienkowej, bo wówczas zapewne ze zdziwieniem odkryjemy, że istnieje wiele różnych możliwości wyboru baterii z mosiądzu, choć wcale nie szukamy w stylistyce retro. Okazuje się bowiem, że mosiądz jest wykorzystywany również do produkcji baterii w stylu nowoczesnym.

Co prawda w takich sytuacjach jego naturalna złotawa barwa nie zawsze jest wcale pożądana, gdyż zdecydowana większość osób urządzających łazienki w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy skandynawskim, postawi na kolor srebrny. I tutaj mamy dla nich dobrą informację: zestaw prysznicowy z baterią mosiężną może być właśnie w takim kolorze. Producenci oferują bowiem baterie mosiężne powlekane kilkoma – dwoma, trzema, a nawet czterema warstwami chromu. Dzięki niemu bateria jest z wierzchu srebrna i błyszcząca, zaś wewnątrz jest niezwykle trwała, bo jej elementy zostały wykonane z mosiądzu.


Zestaw natryskowy z baterią – jak wybrać ten najlepszy?

Skoro już wiemy, że bez trudu uda nam się znaleźć komplet natryskowy z mosiądzu nawet jeśli urządzamy łazienkę w stylu nowoczesnym, to czas wybrać najlepszy do naszego wnętrza model. Kluczowy może okazać się sposób montażu baterii oraz kształt deszczownicy i mieszaczy.

Pierwsze pytanie, jakie musi sobie zadać każdy, kto ma w planie zainstalować w swojej łazience zestaw natryskowy z deszczownicą, dotyczy momentu, w jakim taki zestaw będzie montowany. Jeśli jesteśmy w trakcie remontu generalnego łazienki lub dopiero wykańczamy nasze nowe lokum, to wówczas możemy wybrać deszczownice natryskowe podtynkowe. Jeśli jednak chcemy po prostu zrobić szybką metamorfozę wnętrza i nie mamy w planie kuć płytek, to możemy wybrać zestaw natryskowy z deszczownicą, która jest częścią drążka prysznicowego np. https://silla.pl/product-pol-1087-ZESTAW-NATRYSKOWY-SEM-1067.html, jest montowana na ścianie i nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji podtynkowej.

Wybierając najlepszy zestaw prysznicowy powinniśmy również zastanowić się, w jakim kształcie mają być jego elementy. Jedni wybiorą deszczownicę w kształcie koła, inni będą woleli tę kwadratową. Tutaj nie ma jednego prawidłowego rozwiązania, bo wybór zależy właściwie tylko od preferencji właściciela łazienki. Wybierzmy taką baterię, która spełni nasze wymagania pod względem wyglądu, ale również taką, która będzie wykonana z mosiądzu, bo to zagwarantuje nam jej długą i bezawaryjną pracę.
pixel