Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie muszli WC?

2017-06-09
Miska WC to niezbędny element wyposażenia łazienki w każdym domu. Aby mógł on nam służyć przez wiele lat, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego kluczowych parametrów.

Wyróżnia się kilka głównych rodzajów sedesów. Zdecydować możemy się na sedes kompaktowy, podwieszany oraz sedes z dolnopłukiem lub górnopłukiem. Pierwszy zalicza się do najbardziej klasycznych, posiada on zbiornik ceramiczny, który montuje się na muszli. Do jego zalet zalicza się niską cenę, trwałość oraz szeroki wybór modeli. Jeżeli chodzi o sedes podwieszany, w skład tego typu zestawu wchodzi stelaż do zabudowy lekkiej lub ciężkiej, miska podwieszana, przycisk spłukujący oraz opcjonalnie mata wygłuszająca i wsporniki dystansowe. Zaletami są tu łatwość w utrzymaniu czystości oraz niewielka ilość zajmowanej przestrzeni. W trzecim z rozwiązań mamy natomiast do czynienia ze stojącą osobno muszlą ceramiczną oraz zbiornikiem plastikowym montowanym na górze lub nad samym sedesem. Jest to rozwiązanie tanie i pozwalająca na zamontowanie zbiornika w pewnej odległości od muszli.


Kolejnym parametrów, pod kątem którego miski WC mogą różnić się od siebie jest materiał z jakiego zostały wykonane. Produkuje się je między innymi z plastików miękkich oraz polipropylenu. Ich zaletami są niska cena i szeroka gama dostępnych nadruków ozdobnych, wadami natomiast – niska wytrzymałość, łatwość rysowania oraz możliwość pojawienia się poluzowań na mocowaniach. Muszle WC wykonuje się także z plastików twardych, które są higieniczne, wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Cechują je także solidne mocowania i szeroka gama dostępnych kolorów i kształtów.


Istotny jest również sposób odpływu. Gdy podejście kanalizacyjne w naszej łazience znajduje się w ścianie, zdecydować powinniśmy się na miskę z odpływem poziomym. Gdy zlokalizowane jest ono natomiast w podłodze, wybrać musimy miskę w odpływem pionowym.


Warto także zwrócić uwagę na sposób spłukiwania muszli. Najczęściej spotykanym jest system kropelkowy, w którym otwory znajdują się dookoła miski. Inne dostępne na rynku rozwiązania to spłukiwanie z dwóch oraz czterech stron.
pixel