Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co zwrócić uwagę przy zakupie umywalki?

2017-06-09
Umywalka to, poza sedesem i wanną czy kabiną prysznicową, jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Czym powinniśmy się kierować przy jej wyborze?

Jednym z parametrów jest sposób montażu. Wyróżnić można tutaj umywalki wiszące, które mogą być mocowane na postumencie lub półpostumencie, nablatowe, podblatowe i meblowe. Te pierwsze mocuje się do ściany wkrętami lub śrubami przy użyciu wsporników. Najlepiej sprawdzą się one w małych toaletach o ograniczonej przestrzeni. Jeżeli zależy nam na rozwiązaniu solidnym i praktycznym, zdecydujmy się na umywalkę postawioną na blacie albo meblach łazienkowych – w ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń na przechowywanie kosmetyków czy środków czystości. Jeżeli chodzi natomiast o umywalki podblatowe, to montuje się je pod blatem szafki lub pod blatem wiszącym. Do ich głównych zalet zalicza się sporą wolną przestrzeń, jaką w ten sposób uzyskujemy.


Kupując umywalkę do naszej łazienki, warto także zwrócić uwagę czy posiada ona powłokę nano. Jest to tak ważne, dlatego, że ułatwia ona utrzymanie umywalki w czystości. Dzięki niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są o wiele łatwiejsze do usunięcia i trudniej się osadzają.


Istotnym parametrem jest także rodzaj syfonu, w jaki wyposażona jest umywalkę. Wyróżnić można tutaj syfon butelkowy (w dolnej części posiada on osadnik pod postacią przykręcanej miski, gdzie gromadzą się cięższe zanieczyszczenia), syfon S-owy (posiada zamknięcie wodne w kształcie litery S, jest łatwy do czyszczenia, lecz zajmuje sporo miejsca), syfon z zamknięciem kulowym (zapewnia zamknięcie zwrotne przed wstecznym przepływem ścieków) syfon typu CLOU (przepływ wody może się tu odbywać bezpośrednio do kanalizacji lub też obejściem przez rurę przelewową, która znajduje się z tyłu ściany umywalki) oraz syfon podtynkowy (stosowany w przypadku umywalek przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych; umieszcza się go na specjalnym stelażu podtynkowym lub w ścianie w bruździe ściennej).
pixel