Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie w łazience

2017-06-02
Oświetlenie w łazienceW łazience znajdować powinno się kilka źródeł światła tak, aby każda z jej stref była dobrze oświetlona. O jakich zasadach powinniśmy pamiętać wybierając oświetlenie do naszej łazienki?

Oświetlenie główne w łazience powinno być na tyle mocne, by oświetlało całe pomieszczenie. Przyda nam się ono zarówno do codziennego użytkowania, jak i podczas porządków. Zgodnie z normami, do oświetlenia głównego łazienki o powierzchni 6 metrów kwadratowych, potrzebować będziemy żarówki o mocy 75 W. Jako centralne oświetlenie bardzo dobrze sprawdzi się plafon z kloszem przepuszczającym światło znajdujący się w centralnej części sufitu. Uzupełnić możemy go przy pomocy halogenów nad prysznicem lub wanną. Alternatywę dla tradycyjnego oświetlenia stanowić mogą oprawy na żarówki halogenowe (wystarczające będą tu 3- 4 żarówki o mocy 50 W).

Równie kluczową kwestią jest oświetlenie wokół lustra, które powinno nam ułatwić codzienne wykonywanie makijażu czy golenie się. Światło musi padać na osobę, która się w nim przegląda i równomiernie oświetlać całą twarz bez zmiany jej koloru. Tego typu efekt uzyskać można na kilka sposobów. Jednym z nich jest zamontowanie kilku niewielkich opraw nad górną krawędzią oraz po obu stronach lustra. Zdecydować możemy się również na dwie oprawy symetryczne po obu stronach lustra, reflektory nad lustrem w suficie podwieszanym lub wpuszczane oprawy halogenowe.

Oświetlenie w łazience pełnić może funkcję nie tylko praktyczną, lecz również dekoracyjną. Do wyboru mamy LED-y wklejane pomiędzy kafelki lub w formie listew montowanych pod wanną, lampy stojące oraz niewielkie lampki, które imitować będą światło świec.
pixel