Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Panele kontra dywany pokojowe. Co sprawdzi się lepiej?

2017-08-30
Wiele osób urządzających swoje mieszkania zmaga się z dylematem dotyczącym tego, co położyć na podłodze. Jedni uważają, że szlachetne są tylko podłogi drewniane, inni wolą płytki, a jeszcze inni szukają rozwiązań trwałych, ale estetycznych. To właśnie oni często zmagają się z dylematem, czy wybrać panele czy dywany do pokoju. Zobaczmy plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.


Gładka podłoga lepsza dla alergików

Pierwsza kwestia, o której musimy wspomnieć i która determinuje wybór pomiędzy panelami i dywanem, jest związana z alergiami. Coraz więcej osób cierpi bowiem na przeróżne alergie, a sposobem na choć częściowe złagodzenie problemów jest utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości. W tym przypadku lekarze zalecają raczej gładkie powierzchnie, które łatwiej utrzymać w czystości poprzez regularne odkurzanie i zmywanie.


Rozważając zakup paneli do pokoju należy spojrzeć na nie nie tylko z perspektywy użyteczności. Owszem, ona jest ważna, ale dla wielu równie ważna, jeśli nawet nie ważniejsza, może okazać się sprawa ich wyglądu. Wybór pośród paneli może przyprawić o zawrót głowy. Do dyspozycji są panele nowoczesne, rustykalne, udające płytki, wąskie, szerokie, fazowane bądź nie. Jednym słowem dla każdego coś miłego i z pewnością znajdzie coś dla siebie zarówno miłośnik stylu prowansalskiego, jak i skandynawskiego.


Dywan dodaje przytulności

Czas teraz przyjrzeć się dywanom. Bez wątpienia dywan dodaje wnętrzom przytulności. I jest to fakt, z którym trudno polemizować, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wnętrzami w stylu klasycznym, nowoczesnym czy skandynawskim. Niezależnie bowiem od tego, w którym z tych stylów, czy też jeszcze w jakimś innym, nie wspomnianym powyżej, zostanie urządzone nasze wnętrze, to dywan sprawi, że będzie ono przyjemniejsze i przytulniejsze. 

Kluczem do sukcesu przy wykorzystaniu dywanu do aranżacji wnętrza jest odpowiedni jego wybór. We wnętrzach klasycznych lepiej sprawdzą się tradycyjne dywany wzorzyste, najlepiej z frędzlami. Są one krótko strzyżone lub tkane, a ich wygląd przywodzi na myśl latający dywan dobrze znany nam z bajki.

W przypadku wnętrz nowoczesnych opisany wyżej dywan będzie wyglądał co najmniej śmiesznie. W stylu nowoczesnym zdecydowanie lepiej sprawdzi się puchaty dywan, najlepiej gładki. Są one dostępne w wielu rozmaitych kolorach, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać bezpieczny szary czy czarny, który będzie pasował do każdego wnętrza, lub postawić na mniej oczywisty kolor, np. zielony https://silla.pl/product-pol-1277-Dywan-120-x-170-zielony.html, który doda wnętrzu życia


Dywan i panele – jedno nie wyklucza drugiego

Patrząc na to, co napisano powyżej, wydawać by się mogło, że w domach alergików nie ma miejsca na dywany pokojowe, ale nie do końca jest to zgodne z prawdą. Faktem jest, że w takich mieszkaniach nie powinniśmy na wszystkich podłogach układać wykładzin dywanowych, które są siedliskiem roztoczy i o które rzeczywiście trudno zadbać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na podłodze z paneli położyć niewielki dywan, który doda pomieszczeniu ciepła i przytulności. To nie musi być ogromny dywan na całe pomieszczenie, ale np. dywan 120 x 170, wystarczająco duży, by dodać wnętrzu ciepła, a jednocześnie nie zajmujący całej podłogi. Nowoczesny dywan w tym rozmiarze jest łatwy do czyszczenia, a odkurzacze piorące pomagają utrzymać go w czystości.

Jest to więc pierwszy dowód na to, że wybór paneli podłogowych nie wyklucza posiadania dywanu. Pod jednym jednak względem dywan ma zdecydowaną przewagę nad panelami. Chodzi mianowicie o możliwość jego wymiany. Panele to decyzja na dłużej, na co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Dywan tymczasem można zmienić niemal w każdym momencie. A zatem, jeśli lubimy częste zmiany w aranżacji wnętrz, to tanie dywaniki pokojowe będą lepszym rozwiązaniem niż panele podłogowe. Możemy je dobierać do stylu wnętrza w zależności od aktualnego wyglądu naszego pokoju. Ich zmiana nie tylko nie generuje dużych kosztów, ale również można wykonać ją samodzielnie i bez brudu związanego z remontem.

Mając to na uwadze musimy powiedzieć, że panele i dywany nie zawsze stoją do siebie w opozycji. Montaż paneli nie wyklucza bowiem posiadania dywanów, choć można również położyć dywan na innej podłodze, tak jak i panele, czy inną podłogę, można pozostawić bez dywanu. Jesteśmy jednak przekonani, że przytulność wnętrza łatwiej osiągnąć dzięki dywanom, dlatego zachęcamy do ich stosowania.
pixel