Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Perlator – sposób na oszczędzanie wody

2017-06-07
Perlator, czyli specjalna końcówka na kran, to najprostszy i najtańszy sposób na oszczędzanie wody. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie?

Perlatory (nazywane również aeratorami) posiadają przeważnie kształt wykonanych z metalu pierścieni z wsadem. Przeważnie jest to system sitek lub komór, które przykręca się do wylewki kranu. Na rynku spotkać można perlatory z gwintem zewnętrznym (jest on tutaj wkręcany do baterii) i z gwintem wewnętrznym (nakręca się go na wylewkę). Nowoczesne perlatory zamiast metalowej siatki z drobnymi oczami posiadają zakończenia w postaci elementów wykonanych z tworzywa lub silikonu.

Zasada działania perlatora opiera się o napowietrzanie wody. Gdy wypływa ona z kranu, wywierane jest na nią podciśnienie, co sprawia, że zasysane powietrze miesza się z nią i ogranicza jej ilość wypływającą z baterii. Perlatory pomagają podnosić ciśnienie w instalacji i tworzyć pozory mocniejszego strumienia przy równoczesnym zmniejszeniu zużycia wody. Co więcej, perlator ukierunkowuje jej strumień, przez co nie rozpryskuje się ona na boki.

Przepływ wody w bateriach w kuchennych wynosi około 13 litrów na minutę, w łazienkowych – o kilka litrów więcej. Dzięki perlatorom jesteśmy w stanie zmniejszyć jej przepływ do nawet 3 litrów na minutę. Czteroosobowa rodzina w skali roku korzystając z perlatora zaoszczędzić może od 100 do nawet 400 złotych.

W naszym sklepie znajdą Państwo szereg baterii łazienkowych wyposażonych w perlator: http://silla.pl/pl/13-baterie-lazienkowe
pixel