Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prawidłowy montaż baterii prysznicowej

2017-08-02
Kabina prysznicowa pojawia się niemal w każdym domu. Niezbędnym jej elementem, dzięki któremu branie prysznica jest możliwe, jest bateria prysznicowa. Warunkiem jej prawidłowego funkcjonowania jest jej prawidłowy montaż. Zobaczmy zatem jak przeprowadzić montaż baterii prysznicowej.Jakie baterie prysznicowe wybrać?

Zanim opiszemy szczegółowo montaż baterii prysznicowej musimy dokonać jej wyboru. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Możemy wybrać baterie tradycyjne, baterie jednouchwytowe z deszczownicą (https://silla.pl/product-pol-1087-ZESTAW-NATRYSKOWY-SEM-1067.html) lub bez, czy panele prysznicowe z różnymi dyszami. Dostępne są również baterie podtynkowe, które doceniają szczególnie miłośnicy wnętrz nowoczesnych. 

Wyboru musimy dokonać uwzględniając styl, w jakim będzie urządzona łazienka. W łazience w stylu retro, jednouchwytowy kran prysznicowy będzie wyglądał dziwnie, natomiast taki sam kran w łazience nowoczesnej będzie pasował idealnie. W ofercie producentów znajdziemy zarówno jedne, jak i drugie wzory, i tylko od nas zależał będzie wybór danego rozwiązania.

Zanim jednak dokonamy ostatecznej decyzji o zakupie, to musimy wziąć pod uwagę stan instalacji w naszej łazience. Jeśli planujemy jedynie wymianę baterii prysznicowej, a nie mamy w planie większego remontu, to musimy kupić baterię natynkową. Jeśli zaś nasza łazienka jest dopiero w fazie planów i będziemy ją wykańczać od zera, lub robimy generalny remont, to możemy również kupić baterię podtynkową, która wymaga specjalnego przygotowania instalacji przed położeniem płytek.Montowanie baterii prysznicowej – od czego zacząć?

W tym poradniku skupimy się na baterii natynkowej, bo to jej montaż częściej będziemy przeprowadzać samodzielnie. Pierwszym etapem montażu będzie wkręcenie przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Przyłącza te, dzięki swojej konstrukcji, dają możliwość delikatnej regulacji rozstawu pomiędzy kranami. Pozwala to dopasować rozstaw idealnie do baterii.

Wkręcając przyłącza mimośrodowe musimy pamiętać o tym, by ustawić je w odpowiednim rozstawie do naszej baterii. Warto również zadbać o szczelność połączenia, wykorzystując do tego celu taśmę teflonową lub konopie. Dzięki ich użyciu będziemy mieć pewność, że bateria prysznicowa nie będzie przeciekać.

W następnym kroku na przyłącza powinniśmy nałożyć osłonki, które będą maskować miejsce montażu baterii i możemy przystąpić do dalszego etapu.Przykręcanie baterii

Drugim etapem podczas montażu będzie przykręcenie baterii. Należy to wykonać najpierw wstępnie, palcami. Dopiero po wypoziomowaniu baterii, ale nie „na oko”, lecz z użyciem poziomicy. Tylko dzięki temu bateria prysznicowa będzie właściwie wypoziomowana, co ma przede wszystkim znaczenie dla estetyki naszej łazienki.

Gdy bateria jest już wypoziomowana, to możemy dokręcić ją za pomocą klucza. Ważne, by pamiętać o ochronie nakrętek przed porysowaniem. W tym celu należy użyć plastikowych osłonek na klucz, którym będziemy dokręcać baterię.Montaż uchwytu

Następnym etapem montażu baterii prysznicowej jest montaż drążka, na którym zainstalujemy prysznic. Jego usytuowanie zależy od naszego pomysłu na aranżację łazienki, ale również od wzrostu osób, które z prysznica będą korzystać. Na innej wysokości będziemy bowiem montować prysznic w kabinie, z której korzystają osoby wysokie, a na innej w takiej, w której z prysznica mają korzystać również dzieci. Jeśli tego nie uwzględnimy, to może się okazać, że prysznic dziecka będzie i tak wymagał naszej obecności, bo nie sięgnie ono do drążka prysznicowego. Ostatni etap – montaż słuchawki prysznicowej

Ostatnim etapem, kończącym montaż baterii prysznicowej, jest montaż słuchawki prysznicowej. W tym celu, gwintowaną końcówkę węża przykręcamy do baterii prysznicowej, a drugą jego końcówkę do słuchawki. Szczelność połączeń zapewniają nam gumowe uszczelki, które niestety z czasem się zużywają, dlatego po pewnym czasie wymagają one okresowej wymiany.Najczęściej popełniane błędy

Na koniec chcemy przestrzec przed błędami, które podczas montowania baterii prysznicowej pojawiają się najczęściej. Głównym problemem, na który często nie zwracają uwagi tzw. fachowcy jest ochrona baterii przed porysowaniem. Użycie klucza bez nasadki może niestety bezpowrotnie zniszczyć baterię.

Drugim błędem jest niewypoziomowanie baterii. Krzywo przykręcona bateria prysznicowa co prawda działa dobrze, ale niestety potrafi zepsuć wygląd łazienki, w której jest zainstalowana. Na szczęście jest to błąd, który dość łatwo można naprawić.

Ostatnim błędem, o którym chcemy wspomnieć, jest uszczelnianie. Brak uszczelnień przed przykręceniem przyłączy baterii oraz przy montażu węża prysznicowego może powodować zacieki.


pixel