Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wanna czy kabina prysznicowa, wygoda czy funkcjonalność?

2017-05-17
Wanna czy kabina prysznicowa, wygoda czy funkcjonalność?
Planowanie układu funkcjonalnego łazienki rodzi wiele pytań i wątpliwości. Jeden z częściej pojawiających się problemów dotyczy wyboru pomiędzy wanną a prysznicem. W lepszej sytuacji są ci, którzy mają na tyle duże łazienki, że mogą zainstalować oba te sprzęty. Co jednak zrobić, gdy rozmiar łazienki wymusza wybór? Co lepsze: wanna czy kabina prysznicowa? Prześledźmy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Wanny łazienkowe – zalety

Łazienka z wanną jest dla wielu synonimem relaksu. Patrząc na takie wnętrze oczyma duszy wyobrażamy sobie siebie zatopionego w pachnącej pianie i odpoczywającego po dniu pełnym wyzwań. Taki relaks kojąco wpływa na nasze ciało, które możemy poddać kojącej aromaterapii czy zdrowotnemu działaniu specyfików kąpielowych. W wannie odpoczywa również nasze wnętrze, odrywając się choć na chwilę od codziennych spraw i skupiając się na przyjemności słodkiego nieróbstwa. Mając to na uwadze wydaje się, że to wanna powinna znaleźć się w każdej łazience, a kąpiele w niej powinny być wypisywane na receptę wszystkim zabieganym. 

Jednakże wspomniane wyżej cechy, to nie jedyne zalety posiadania wanny. Jej obecność doceniają bowiem nie tylko żyjący w pośpiechu dorośli, ale również dzieci. Milusińscy uwielbiają kąpać się w pianie, nurkować, przelewać, chlapać itd. Kąpiel w wannie daje im zdecydowanie więcej przyjemności niż szybki prysznic. Posiadanie wanny znacznie usprawnia wieczorną toaletę, jeśli w rodzinie jest więcej dzieci. Jeśli różnica wieku nie jest zbyt duża, to rodzice często jednocześnie wrzucają dzieci do wanny. Dzięki temu odpada ryzyko, że jedno z dzieci pozostaje poza kontrolą, podczas gdy rodzice kąpią jego rodzeństwo.

Wanny łazienkowe – wady

Mimo wspomnianych wyżej zalet, wanny mają również swoje wady. Jedną z nich jest rozmiar. Z jednej strony można znaleźć wanny o różnych rozmiarach i dopasować je do powierzchni łazienki, a z drugiej w praktyce może się to okazać mało funkcjonalne. Co z tego, że zabudowa wanny nie zajmie wiele miejsca i uda nam się w łazience wygospodarować miejsce na wannę długości 140cm, jeśli ma z niej korzystać wysoki mężczyzna ok. 2m? Z pewnością nie będzie mógł w niej wygodnie usiąść, a zatem nie będzie mógł czerpać radości z kąpieli, bo po prostu będzie mu w wannie niewygodnie.

Kabiny prysznicowe łazienkowe- zalety

Skoro już wyjaśniliśmy, że korzystanie z prysznica w wannie nie jest najwygodniejsze, to czas płynnie przejść do tematu natrysków. Kabiny prysznicowe, w przeciwieństwie do wanien, pozwalają szybko i sprawnie umyć się, a jednocześnie nie powodują powodzi w łazience. To sprawia, że przez wiele osób są ulubionym miejscem o poranku i pozwalają im z energią zacząć nowy dzień. 

Drugą ważną zaletą kabin prysznicowych jest ich rozmiar. Są one zdecydowanie mniejsze niż wanny, co czyni z nich rozwiązanie idealne wszędzie tam, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Nie znaczy to jednak, że kabina prysznicowa zabudowana musi być ciasna. W ofercie producentów znajdzie się bowiem również kabina prysznicowa narożna czy wolnostojąca. Wiele zależy od tego, jak dużo miejsca mamy w łazience i jaką jej część chcemy na kabinę przeznaczyć.

Kabina prysznicowa – wady

Czas teraz wspomnieć o wadach, jakie mają kabiny prysznicowe. Przede wszystkim nie można w nich relaksować się w pozycji leżącej, zapominając o całym otaczającym nas świecie. Co prawda niektórzy twierdzą, że da się podobnie odciąć od świata pod strumieniem lejącej się z góry wody, ale bezsporny pozostaje fakt, że w kabinie nie można się położyć. Kabiny prysznicowe nie są również lubiane przez dzieci. Nie można się w nich bawić jak w wannie, a niewielki rozmiar brodzika wyklucza możliwość pływania.

Podsumowując powyższe porównania można powiedzieć, że swoje wady i zalety ma zarówno kabina prysznicowa jak i wanna. Wybór należy do nas i to od tego, która z wymienionych powyżej cech jest dla nas ważniejsza zależy, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze. Niektórzy biorą również pod uwagę swoje możliwości finansowe i przez ten pryzmat wybierają, czy w ich łazience pojawią się wanny czy kabiny prysznicowe. Ceny są jednak tak zróżnicowane, że trudno powiedzieć, czy tańsza będzie kabina czy wanna. Cena zależy bowiem od bardzo wielu czynników i wydaje się, że ten parametr nie powinien mieć decydującego znaczenia.
pixel