Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wysokie baterie umywalkowe - projektujemy z Sillą

2017-12-18
Projektowanie łazienki to proces bardzo złożony. Należy podjąć bardzo wiele decyzji, od których zależeć będzie nie tylko estetyka naszej łazienki, ale również jej funkcjonalność. Jedną z takich decyzji jest kwestia wyboru baterii umywalkowej. Dziś poświęcimy uwagę bateriom wysokim, które cieszą się ostatnio dużą popularnością.


Wysokie baterie umywalkowe - do jakiego stylu wnętrza?

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać instalując baterie umywalkowe wysokie, jest kwestia stylu, w jakim urządzamy łazienkę. Przyjęło się bowiem uważać, że takie baterie najlepiej pasują do wnętrz nowoczesnych, w którym mamy do czynienia ze współczesnym designem. Istotnie, w takich łazienkach baterie te prezentują się doskonale, bo zostały stworzone z myślą o umywalkach nablatowych, a ten we wnętrzach nowoczesnych zdarzają się dużo częściej niż w tych klasycznych. Nie znaczy to jednak wcale, że urządzając łazienkę w innym stylu musimy z takiej baterii zrezygnować.

Można bowiem znaleźć bez problemu również wysokie baterie do umywalek łazienkowych, które będą dobrze wyglądać również w łazienkach klasycznych, a nawet tych w stylu retro. Kluczem przy ich wyborze jest bowiem nie tyle sama wysokość baterii, ale jej estetyka czyli to, jak wyglądają kurki, jaki kształt ma kran czy z jakiego materiału bateria jest wykonana. Jeśli te kwestie będą ze sobą spójne, to taka wysoka bateria do umywalki w łazience klasycznej czy tej w stylu retro sprawdzi się doskonale.

Widać więc wyraźnie, że sam styl łazienki nie będzie tutaj ograniczeniem, choć oczywiście musimy go brać pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Większość osób z pewnością postawi na spójność aranżacyjną i my również ją zalecamy. Dlatego w łazience prostej i nowoczesnej lub w stylu skandynawskim świetnie sprawdzi się jak najprostsza bateria np. https://silla.pl/product-pol-194-BATERIA-NABLATOWA-8812.html. Prostota jest tutaj wysoce pożądana i każdy dodatkowy detal mógłby zepsuć tę prostą, a przez to bardzo piękną, formę. Natomiast w łazience bardziej klasycznej można postawić na baterię nieco bogatszą i bardziej ozdobną w formie.


Gdzie montować wysokie baterie umywalkowe?

Skoro już powiedzieliśmy kilka słów na temat wyglądu baterii, to teraz czas na parę słów o ich funkcjonalności. Baterie wysokie sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku umywalek nablatowych. Wówczas bateria montowana jest na blacie obok umywalki, a wysoka wylewka sprawia, że korzystanie z umywalki jest komfortowe. W przypadku takich umywalek nie ma możliwości instalacji zwyczajnej baterii na blacie, bo ich wylewka będzie zbyt niska, by można było wygodnie myć ręce. W niektórych modelach można co prawda zainstalować baterię w brzegu umywalki, ale często efekt estetyczny jest daleki od zamierzonego. To właśnie dlatego do umywalki montowanej na blacie najlepiej sprawdzi się bateria umywalkowa nablatowa wysoka.

Jednakże nie można powiedzieć, że baterie wysokie to tylko baterie do umywalek nablatowych. Są to również baterie, które również dobrze się sprawdzają przy umywalkach większych rozmiarów. W takich sytuacjach wysokie baterie wyglądają dużo lepiej niż małe, bo zachowane są proporcje pomiędzy bateria a umywalką.

Nie zaleca się natomiast montażu wysokich baterii przy umywalkach niedużych, bo grozi to rozchlapywaniem wody naokoło w trakcie korzystania z umywalki. W ich przypadku lepiej sprawdzi się bateria umywalkowa ścienna lub zwyczajna niska bateria z krótką wylewką. Będą nie tylko lepiej zachowane proporcje, ale również będzie dużo wyższa funkcjonalność.


Inne funkcje baterii nablatowych

Warto dodać, że wysokość, na jakiej znajduje się kran do umywalki łazienkowej to nie jedyna kwestia, którą należy rozważyć wybierając baterię nablatową. Warto również zastanowić się, jakie inne funkcje może mieć taka bateria. Warta uwagi jest z pewnością bateria umywalkowa automatyczna, która włącza się wtedy, gdy trzymamy pod nią ręce, a wyłącza w momencie, gdy proces mycia rąk zostanie zakończony. To rozwiązanie doskonale znamy z łazienek użyteczności publicznej, ale warto przemyśleć montaż takiej baterii również we własnym domu.

Jest to nie tylko bardzo wygodne, szczególnie jeśli mamy w domy dzieci, ale również praktyczne. Pomaga oszczędzać wodę i dzięki takiemu rozwiązaniu osiągamy nie tylko własne korzyści ekonomiczne, ale równie przyczyniamy się do działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że woda jest zasobem, którego jest coraz mniej na świecie i warto popierać wszelkie działania, które przyczyniają się do ograniczenia jej zużycia.
pixel