Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czego unikać przy projektowaniu łazienki?

2017-06-14
 Planowanie wystroju łazienki, podobnie jak każdego innego pomieszczenia w domu, powinno być dokładnie przemyślane, aby uniknąć niepotrzebnych zmian i kosztownych remontów. Łazienka, ze względu na swoją funkcjonalność i często małe rozmiary ( w szczególności w blokach mieszkalnych) sprawia wiele problemów w odpowiedniej aranżacji. Projektowanie łazienki nie jest więc prostym zadaniem. Jak to zrobić, aby była wygodna, funkcjonalna i atrakcyjna? Jakich błędów powinniśmy się wystrzegać? Podpowiadamy.


Gotowy projekt czy samodzielny?
Planowanie łazienki nie ogranicza się jedynie do wyboru i rozmieszczenia wanny, toalety i umywalki, których zresztą położenie zazwyczaj jest nam narzucone przez twórców budynku. Wizualizacja łazienki również nie powinna ograniczać się tylko do wyboru płytek. Jeśli łazienka jest duża, zazwyczaj nie mamy problemu z jej odpowiednim zaplanowaniem (choć i tu różnie bywa!), jednak mała często potrzebuje projektu specjalisty, aby być estetyczna i niezagracona.


Oświetlenie - ważny element łazienki
Projektowanie łazienki? Bardzo ważnym elementem wystroju jest odpowiednio dobrane oświetlenie, które pozwoli nam na dokładne ogolenie się czy wykonanie starannego makijażu. Poza punktowym oświetleniem na suficie padającym na całe pomieszczenie, nie zapomnijmy o dodatkowej lampie znajdującej się przy lustrze. Pamiętajmy, aby dawała ona światło zarówno naturalne, jak i równomierne, które nie będzie zmieniało koloru skóry i sprawiało, że w odbiciu pojawiać będą się nieestetyczne cienie pod oczami. Łazienka to również miejsce relaksu po długim dniu - zadbajmy, aby światło główne nie było zbyt mocne. Pomocny może być ściemniacz.


Projektowanie łazienki – lustra
Co do luster, wybierzmy takie, którego górna krawędź kończyć będzie się około 180 centymetrów od podłogi. Uzależnione powinno być to jednak oczywiście od wzrostu domowników. Jeżeli mamy małe dzieci, pamiętajmy o umieszczeniu w pobliżu lustra stabilnego podestu, na które będą mogły one wejść chcąc umyć ręce czy zęby. Pamiętajmy również, by lustro umieścić w pewnej odległości od umywalki – dzięki temu unikniemy ciągłych zabrudzeń na powierzchni lustra i oszczędzimy sobie kłopotów z jego czyszczeniem.


Wanna czy prysznic
Od metrażu i indywidualnych preferencji domowników zależy wybór między wanną, a prysznicem. Nawet jeśli zdecydujemy się na jedną z tych opcji, pozostają nam kolejne - czy wybrać wannę wolnostojącą (np. w naszej ofercie wanna wolnostojąca SIL-51787) czy narożnikową? A może połączenie wanny i prysznica? Wszystko zależy od naszych potrzeb.


Pomyśl o swoich potrzebach
Kluczowy w projektowaniu łazienki jest również stosowny dobór armatury. Gdy każdego dnia borykamy się z kłótniami o dostęp do łazienki i mamy taką możliwość metrażową, zainstalujmy w niej dwie umywalki. Jeżeli zdecydowaliśmy się na połączenie wanny i prysznica, pamiętajmy, aby umieścić tam na tyle duży parawan, dzięki któremu unikniemy każdorazowego zalewania podłogi podczas kąpieli. W łazience musi znaleźć się również miejsce na kosmetyki, ręczniki, środki czystości czy papier toaletowy. W wielu łazienkach znajduje się również kosz do prania i pralka - dlatego całą koncepcję musimy dokładnie przemyśleć i rozplanować przestrzeń.


Planowanie łazienki - najważniejsza jest funkcjonalność
W łazience najlepiej zrezygnować z jasnych oraz matowych płytek podłogowych, które łatwo będą się brudzić i widoczny będzie na nich każdy włos. Wybierzmy te antypoślizgowe, trzeciej lub czwartej klasy. Nie stawiajmy także na białe fugi, które szybko szarzeją i wyglądają atrakcyjnie jedynie na początku. Puchate dywany, choć miękkie i ładne, raczej nie nadają się do łazienki - wyjątkowo łatwo łapią brud, ciężko się je odkurza, a do tego długo schną. Jeśli w domu są ludzie starsi, małe dzieci, kobiety w ciąży - warto umiejscowić dodatkowe poręcze koło wanny, aby umożliwić im wygodne z niej korzystanie.


pixel