Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak stworzyć łazienkę przyjazną dzieciom?

2017-06-13
Urządzając mieszkanie z którego korzystać mają nie tylko osoby dorosłe, lecz również dzieci, zadbać musimy, by była to przestrzeń zarówno im przyjazna, jak i w pełni bezpieczna. Szczególne udogodnienia zastosować należy w łazience, gdzie ryzyko wypadku jest bardzo wysokie.

Potencjalne niebezpieczeństwo dla najmłodszych stanowić mogą tu zarówno środki czystości, jak i gorąca woda, śliska posadzka czy urządzenia elektryczne.

Pierwszą ważną kwestią jest dopasowanie wysokości sanitariatów do wzrostu naszych pociech. Jest to o tyle problematyczne, że powinna być ona optymalna zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Mamy tutaj dwa rozwiązania – zastosować osobne modele dedykowane dzieciom lub zaopatrzyć się w specjalne podesty i uchwyty ułatwiające utrzymanie równowagi. Ciekawym rozwiązaniem są modele trójmodułowe pozwalające na regulację wysokości stopni pod kątem wzrostu dziecka. Pamiętajmy, by urządzenia tego typu wyposażone były w system antypoślizgowy.

Ochrona przed poślizgiem jest ważna nie tylko na podestach, lecz również posadzce oraz wannie. Posiadać powinna ona specjalnie wyprofilowane dno – ryflowane lub karbowane. Alternatywę stanowi mata poślizgowa, którą wkłada się do wanny. By dziecko nie poślizgnęło się na płytkach, połóżmy tam antypoślizgowy dywanik. Jeżeli jesteśmy jeszcze na etapie urządzania łazienki, zdecydujmy się na płytki ze specjalnymi antypoślizgowymi żłobieniami.

Zagrożenie dla dzieci stanowić może w łazience również zbyt gorąca woda. Jako, że sterowanie tradycyjnymi bateriami może być dla maluchów problematyczne, warto zaopatrzyć się w model termostatyczny z funkcją zapamiętywania ustawionych parametrów.

Dzieci chronić należy także przed dostępem do środków czystości i urządzeń elektrycznych. Wszystkie niebezpieczne przedmioty postarajmy się umieścić na tyle wysoko, by maluch nie miał możliwości do nich sięgnąć. Z pomocą przychodzą nam także specjalne zabezpieczenia, które montuje się na uchwytach.
pixel