Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż panelu prysznicowego z deszczownicą. Porady, wskazówki.

2017-10-31
Panel prysznicowy w łazience to wyższa jakość kąpieli bez konieczności korzystania ze specjalistycznych SPA. Co prawda wyprawa do SPA raz na jakiś czas to ogromna przyjemność, ale jednak warto również skorzystać z możliwości hydromasażu na co dzień, w czym bardzo pomaga panel prysznicowy. Zobaczmy na co zwracać uwagę przy jego montażu.


Miejsce montażu panelu prysznicowego

Jedną z podstawowych kwestii, którą należy rozważyć wybierając montaż panelu prysznicowego jest miejsce jego montażu. Może on być bowiem zainstalowany na środkowej części jednej ze ścian kabiny, a może być również zainstalowany w narożniku. To drugie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, jeśli mamy do czynienia z niewielką, kwadratową lub niemal kwadratową kabiną. Panel prysznicowy rogowy nie zajmuje bowiem wiele miejsca wewnątrz kabiny i pozwala wygodnie z niej korzystać. Co ważne, nie musimy szukać specjalnego panelu prysznicowego do montażu w narożniku, bo spora część dostępnym na rynku paneli prysznicowych np. https://silla.pl/product-pol-802-PANEL-PRYSZNICOWY-SIL-9819-BIALY.html nadaje się zarówno do montażu w narożniku jak i na ścianie.

Narożny panel prysznicowy nie sprawdzi się natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia z prostokątną kabiną prysznicową, a różnica pomiędzy jej bokami jest dość spora. W takiej sytuacji są np. osoby, które mają kabinę o wymiarach 60x90 cm. W tym przypadku lepiej zainstalować tradycyjny panel prysznicowy. Montaż powinien się odbyć na krótszej ścianie, dzięki czemu będzie można wygodnie korzystać z kabiny i dobrodziejstw dysz masujących.


Wysokość montażu panelu prysznicowego

Drugą ważną kwestią, którą należy rozważyć przy instalacji panelu prysznicowego, jest wysokość jego montażu. Jest to szczególnie istotne, jeśli montujemy panel prysznicowy z deszczownicą, a wśród domowników mamy osobę wysoką. Jeśli zamontujemy panel z deszczownicą zbyt nisko, to osoba taka będzie mieć dyszę deszczownicy tuż nad głową, a w ekstremalnej sytuacji może nawet uderzać się w głowę przy wchodzeniu do kabiny. Warto zatem uniknąć takich przykrych dla części rodziny niespodzianek i zamontować panel prysznicowy z deszczownicą na wysokości uwzględniającej wzrost najwyższego z domowników.

Należy przy tym pamiętać, że wysokość montażu panelu prysznicowego możemy częściowo regulować. O ile tradycyjna bateria z deszczownicą musi być zainstalowana na wysokości, na której znajdują się przyłącza wodne, o tyle panel prysznicowy jest przyłączany najczęściej na giętkich przyłączach, co daje pewne pole manewru i dostosowania wysokości do potrzeb. Jednakże ze względu na to, że panel prysznicowy jest montowany w całości, tzn. nie ma możliwości dobrania wysokości poszczególnych dysz i deszczownicy do własnych upodobań. Dlatego warto przed jego zakupem sprawdzić odległości pomiędzy nimi i dobrać ją do naszych potrzeb. Na stronie zwykle znajdziemy rysunki techniczne pokazujące umiejscowienie i wielkość dysz, więc warto z takiej możliwości skorzystać.


Szczelność kabiny prysznicowej

Niezwykle ważną kwestią, choć często niestety pomijaną w poradach związanych z panelami prysznicowymi, jest szczelność kabiny prysznicowej. Wydawać by się mogło, że jest to warunek, który powinna spełniać każda kabina prysznicowa, ale w praktyce często okazuje się, że przy korzystaniu z prysznica bez dysz do hydromasażu niewielka nieszczelność wcale nie powoduje zalania łazienki. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy montujemy panel natryskowy z deszczownicą. Wynika to z tego, że dysze panelu pod dużym ciśnieniem wyrzucają wodę w poziomie i nawet niewielkie nieszczelności mogą zakończyć się kałużą na podłodze.

Jeśli więc chcemy zainstalować panel prysznicowy, to sprawdźmy, czy nasza kabina jest szczelna. Jeśli nie, to postarajmy się dokonać koniecznej regulacji lub wymiany uszczelek, by szczelność została zachowana. Wymaga to poświęcenia chwili czasu lub zatrudnienia fachowca, ale jest to rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy ścierania podłogi w całej łazience po każdej kąpieli pod prysznicem.Rodzaj panelu prysznicowego

Ostatnią ważną kwestią, która wpływa na wybór panelu prysznicowego, jest jego wygląd. Co prawda dla wielu jest to priorytet, ale my tutaj skupiliśmy się na kwestiach technicznych montażu, dlatego o estetyce paneli mówimy dopiero teraz.

Producenci zapewniają nam szerokie możliwości wyboru. Panele prysznicowe różnią się bowiem między sobą układem dysz, ich kształtem oraz możliwościami sterowania nimi. Różnią się również materiałem, z którego zostały wykonane. Zdecydowana większość to panel wykonane ze stali i wykończone w jednym z kilku kolorów, ale można wybrać również panel prysznicowy szklany, który zachwyca szczególnie osoby lubiące bardzo nowoczesne rozwiązania wnętrzarskie.
pixel