Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową?

2017-10-31
Montaż baterii prysznicowej, z pozoru prosty, rodzi wiele pytań. Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to najważniejsze, czyli dotyczące tego, na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową. Pierwszą i oczywistą odpowiedzią jest bowiem: to zależy. Poniżej przeczytacie od czego.


Wysokość baterii prysznicowej a wzrost użytkowników

Ogólnie stosuje się zasadę, że bateria prysznicowa powinna być zamontowana na wysokości od 110-130 cm nad podłogą. Z pozoru różnica niewielka, bo 20 cm, w praktyce może oznaczać bardzo duże utrudnienie przy korzystaniu z prysznica. Dlatego wybierając wysokość montażu w konkretnej łazience należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników.

Jednym z nich jest wzrost osób, które z prysznica będą korzystały. Inna będzie bowiem wysokość odpowiednia dla osób o wzroście ok. 160 cm, a inna dla wysokich na 180-190 cm. Sytuacją idealną jest ta, gdy wszystkie osoby w domu są podobnego wzrostu, bo wówczas po prostu dostosowujemy wysokość do ich potrzeb. Gorzej, jeśli w domy są zarówno osoby bardzo niskie, jak i bardzo wysokie. Wówczas należy spróbować znaleźć złoty środek i wybrać wysokość pośrednią. Dzięki temu korzystanie z baterii, niezależnie od tego, czy będzie to bateria termostatyczna prysznicowa czy bateria bez dodatkowych funkcji, będzie w miarę wygodne dla wszystkich i nikt nie będzie czuł się pokrzywdzony.

Sprawa związana ze wzrostem nieco się komplikuje, gdy z prysznica mają korzystać również dzieci. Jednak w takiej sytuacji należy pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną, a w momencie, w którym zaczynają brać prysznic bez pomocy jednego z rodziców, są już na tyle duże, że spokojnie dostaną do baterii zainstalowanej na wysokości odpowiedniej dla dorosłych. Może nie będzie to dla nich bardzo wygodne, ale prędzej niż nam się wydaje dorosną na tyle, że korzystanie z baterii prysznicowej umieszczonej na wysokości odpowiedniej dla dorosłych również i dla nich stanie się wygodne.


Wysokość montażu a rodzaje baterii prysznicowych

Można powiedzieć, że zależność pomiędzy wzrostem użytkowników a wysokością montażu baterii prysznicowej jest zasadą naczelną, ale nie jest jedynym wyznacznikiem ją określającym. Warto wiedzieć, że wysokość montażu baterii jest również uzależniona od jej rodzaju. O ile bateria prysznicowa z termostatem nie ma specjalnych wymagań dotyczących wysokości montażu, o tyle bateria podtynkowa prysznicowa czy bateria z deszczownicą już takie wymagania mają.

Jeśli chodzi baterię z deszczownicą, to znów na pierwszy plan wysuwa się wzrost użytkowników. Deszczownica nie może być bowiem zamontowana zbyt wysoko. Nie może być również zainstalowana zbyt nisko, bo osoba wysoka będzie uderzała się o nią głową lub będzie tuż pod dyszą, przez co nie skorzysta z kojącej mocy wody. Biorąc to pod uwagę mówi się, że bateria prysznicowa z deszczownicą dla osób o wzroście 160-170 cm powinna być zainstalowana na wysokości 2m od podłogi. Dla osób wyższych odpowiednio wyżej tak, aby zachowane zostało ok. 30cm miejsca pomiędzy głową biorącego prysznic a deszczownicą.

W przypadku baterii podtynkowej po raz kolejny znaczenie ma wzrost użytkowników. Tutaj obowiązują podobne zasady jak przy montażu baterii natynkowej, a wysokość montażu powinna mieścić się pomiędzy 115-130 cm od podłogi. Jeśli jednak z baterią podtynkową idą w parze dysze do hydromasażu, to należy również rozplanować ich montaż. Specjaliści zalecają, by dolna dysza znajdowała się na wysokości 60-90cm, środkowa 95-125cm, a górna 130-160cm. I znów dokładne umiejscowienie dysz zależy od tego, kto najczęściej będzie z takich udogodnień korzystał. Tutaj nie ma mowy o tym, że ktoś będzie uderzał się w głowę, jak to ma miejsce w przypadku baterii z deszczownicą, jeśli dysze będą zamontowane zbyt nisko. Na szczęście w przypadku dysz do hydromasażu większość z nich jest ruchoma i w razie potrzeby można strumień wody nakierować dokładnie tam, gdzie tego potrzebujemy.

Na koniec chcemy dodać, że kwestie wysokości montażu baterii prysznicowej warto rozważyć na dość wczesnym etapie prac wykończeniowych w łazience. Od tego, na jakiej wysokości zechcemy zamontować baterię zależy bowiem wysokość przyłączy wody, które prowadzi się pod płytkami. Jeśli tego nie zrobimy na tym etapie, to później obudzimy się z przysłowiową ręką w nocniku, bo zmiany nie będą możliwe bez ponownego kucia. Pewne możliwości bezinwazyjnej zmiany wysokości montażu baterii będą możliwe jedynie wtedy, gdy zdecydujemy się na montaż panelu prysznicowego np. https://silla.pl/product-pol-806-PANEL-PRYSZNICOWY-SIL-9832-BIALY.html, bo montuje się go przy użyciu giętkich przyłączeń. Jednakże i w tym przypadku pole manewru jest ograniczone do kilku, maksymalnie kilkunastu, centymetrów.
pixel